Ettevõtjate liidud pakuvad gaasikriisile lahendusi

22. augustil allkirjastasid viis ettevõtjate organisatsiooni, seal hulgas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, ühispöördumise Vabariigi Valitsusele, et ajutiselt laiendataks soodusmääraga erimärgistatud diiselkütuse kasutusala tööstustes soojusenergia tootmiseks.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimehe Roomet Sõrmuse sõnul allkirjastas koda koos teiste ettevõtlusorganisatsioonidega valitsusele pöördumise, et tööstustes oleks kütmiseks võimalik kasutada soodusmääraga erimärgistatud diiselkütust.

„See ettepanek ei lahendaks küll kõikide ettevõtete gaasitarnete ebakindlusest ja hinnatõusust tingitud probleeme, aga vähemasti osades tööstustes aitaks see leevendada suurte energiakuludega seotud muret,“ selgitas Sõrmus.

Pöördumises juhiti tähelepanu gaasihinna tohutule tõusule, kus viimase aasta jooksul on hind tõusnud kuus korda. Kui aasta tagasi oli gaasi hind veel Balti gaasibörsil suurusjärgus 37 EUR/MWh, siis tänaseks on hind kerkinud üle 200 EUR/MWh.

„Põllumeestel ja toidutootjatel puudub hetkel teadmine, kui palju gaasi hind veel kerkib ja kas ning kui palju sellest gaasist jagub eratarbijate kõrvalt ettevõtetele,“ rääkis Sõrmus. „Seetõttu tegime ettepaneku, mis soodustab gaasile alternatiivse kütuse kasutamist. Meile teadaolevalt lubavad ka mitmed lähiriigid kasutada erimärgistatud diislikütust kütmiseks, nii on näiteks Leedus ja Poolas aktsiisimäär 2,1 senti liitri kohta, Saksamaal 4,6, Lätis 6, Rootsis 9,1 ning Soomes 27 senti liitri kohta. Eestis on praegune aktsiisimäär 37,2 senti liitri kohta,“ lisas ta.

Sõrmus avaldas lootust, et erimärgistatud kütuse seaduse muudatus motiveerib ettevõtteid kasutusele võtma teisi alternatiive peale gaasikütte lahenduse.

Ühispöördumisele kirjutasid alla: Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane, Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepp, Eesti Õliühing MTÜ tegevjuht Mart Raamat ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Eelmine luguJahimehed ja PTA tegid seakatku tõttu ühispöördumise
Järgmine luguRoheülemineku ja biomajanduse arendamiseks saab taotleda investeeringutoetust