EPKK-s algas tänavune toiduainete kvaliteedi hindamine

11.-14. oktoobrini hindavad toidueksperdid Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojas taas toiduainete kvaliteeti. Esitatud taotluste põhjal võib öelda, et Eesti toidutööstuste huvi kvaliteedimärkide ja objektiivse tagasiside vastu on tänavu tõusnud. See on ka mõistetav, sest tarbija soovib, vaatamata hinnale, ikkagi kvaliteetset toitu. Ja selle nimel ka toidutööstused pingutavad, et oma toodetele tunnustust saada. Pääsukesemärki taotleb tänavu 11 ettevõtet 34 tootele ja ristikumärki 6 ettevõtet 11 tootele. Lisaks soovivad juba kehtivat litsentsilepingut pikendada kokku 49 ettevõtet 151 tootele. Rõõm on tõdeda, et on ka päris uusi märgitaotlejaid, kelle tooted läbivad hindamise esimest korda. Sel sügisel hinnatakse tooteid juba kahekümnendat korda.

Põllumajandus – Kaubanduskoda on toidukvaliteedimärke välja andnud 1998. aastast alates. Tooteid hindavad toiduainetööstuste, teadusasutuste ja -laborite erialaspetsialistidest koosnevad ekspertkomisjonid. Eksperdid on saanud hindamise läbiviimiseks EPKK poolt vastava koolituse. Hindamine toimub väljatöötatud kriteeriumide alusel, ekspertide isiklikud maitse-eelistused arvesse ei lähe ning hindamise ajal on toodete kaubamärgid ekspertidele teadmata. Eksperdid hindavad tooteid kuues tootegrupis: lihatooted; piimatooted; pagaritooted ja teraviljatooted; aedviljakonservid, kastmed, mittealkohoolsed joogid; alkohoolsed joogid. Lisaks põhihindamisele kontrollib EPKK märke kandvate toodete kvaliteeti ja tooraine päritolu ka jooksvalt.

Pääsukesemärk Tunnustatud Eesti Maitse antakse kvaliteetsetele, kodumaisest põhitoorainest Eestis valmistatud toodetele. Ristikumärk Tunnustatud Maitse antakse kvaliteetsele tootele, toote valmistamisel kasutatud tooraine päritolu ei kontrollita. Pääsukesemärk on kõige tuntum ja mõjukam toidumärgis Eestis, seda teab 84% Eesti elanikest. Ristikumärgi tuntuse tase küünib 57%-ni.
Tänavu sügisel märgi saavad tooted võivad seda kanda 2012. aasta lõpuni.
Lisainfo: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja toidukvaliteedi ekspert Evi Randpere, tel 6009 349, e-post: evi@epkk.ee
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja avalike suhete juht Malle Lind, tel 6009 349, e-post:malle@epkk.ee
Eelmine luguEesti põllumeeste meeleavaldus toetab valitsuse seisukohti Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika reformimisel
Järgmine luguMeeleavaldus Tallinnas