EPA2020 raames toimub põnev ja kasulik seminariprogramm

14.-15. oktoobrini 2020 toimub Tartus Eesti Rahva Muuseumis teist korda põllumeeste oma suursündmus Eesti Põllumajanduse Aastanäitus EPA2020. Aastanäitus toob kaheks päevaks pärast põllutööde lõppu Tartusse kokku Eesti põllumajandussektori otsustajad ja põllumeeste kõige olulisemad koostööpartnerid.

Kahe päeva jooksul tutvustatakse põllumajanduse trende, uuendusi ning innovaatilisi tehnoloogiaid, mis aitavad ettevõtetel paremini majandada. Aastanäitusel EPA2020 osaleb eksponendina üle 80 erinevate valdkondade ettevõtte ja organisatsiooni, nende hulgas sektori juhtivad masina- ja söödafirmad, pangad ja teised ettevõtted.

EPA näitus on heaks kohaks uute teadmiste ammutamiseks ja tulevikku vaatamiseks. Eelkõige põllumeestele mõeldes on korraldajad kokku pannud ka aastanäituse sisuka seminariprogrammi. Valikus on üle 30 seminari ja 4 konverentsi. Seminaridele palume registreeruda 12. oktoobrini kodulehel www.epamess.ee/seminarid.

Suurematest sündmustest toimuvad EPA2020 raames 14. oktoobril Aianduse visioonikonverents, konverents „Maheturg 2020“ ja Eesti Tõuloomakasvatajate Liidu juubelikonverents. 15. oktoobril on aga toimumas Lihaveisekasvatuse aastakonverents.

Ümbritsevas majanduses toimuvat silmas pidades toimub aastanäituse esimesel päeval ka eelmisel aastal väga populaarseks kujunenud EPA Finantsseminar, millel Eesti suuremate pankade SEB ja Swedbanki, LandCrediti, Maaelu Edendamise Sihtasutuse ja Eesti Maaülikooli esindajad räägivad põllumajandussektori finantseerimise võimalustest. Samal päeval on huvilistel võimalik kuulata ka COOP Panga ettekannet „Kuidas täna targalt laenata?“ Aianduse visioonikonverentsil. Finantsteemasid käsitletakse ka Maaelu Edendamise Sihtasutuse tegevust tutvustaval seminaril.

Loomakasvatajaid huvitavatest seminaridest võib esile tuua 14. oktoobril toimuva seminari “Mikroobide resistentus (AMR)”, millel Maaeluministeeriumi loomatervise ja -heaolu büroo peaspetsialist Piret Aasmäe räägib, kuidas AMR kujuneb antibiootikumide vastutustundetul kasutamisel ning mida selle ohjamiseks maailmas ja Eestis tehakse. Teema on eriti aktuaalne uue ELi strateegia “Talust taldrikule” kontekstis, sest eesmärgiks on seatud antibiootikumide kasutamise vähendamine loomakasvatuses. Loomatervise teemadel peatutakse ka 14. oktoobril toimuval Magnum Veterinaaria seminaril „Veiste vaktsineerimine – mõistlik või mõttetu?“. Loomakasvatajatele suunatud TeknEsti seminaril tutvustatakse SMARTBOW loomade jälgimissüsteemi, mis aitab tõsta tootmise efektiivsust ja optimeerida tööjõukasutust. Scandagra seminaril räägitakse aga eduka vasikakasvatuse eeldustest.  Piimafarmide majandamisest räägitakse ka mitmel 15. oktoobril toimuval seminaril. Maaülikooli teadlased räägivad võimalustest piima tootmisomahinna vähendamiseks ja piimatootjate müügitulu suurendamiseks. Dimediumi poolt korraldatav seminar kannab intrigeerivat pealkirja „Ärahellitatud lehmad – tulevikufarmi argipäev“.

Tehnikafirmadest on näitusel esindatud Wihuri Agri, Dotnuva, A.Tammel, Agriland, Balmax, Intrac, Jatiina, Melker Baltic, DA Estonian Machinery, Tatoli, Taure jt. Wihuri Agri 15. oktoobri seminaril räägitakse, kuidas mõjutavad traktori tööd erinevad seaded ja kuidas õigeid valikuid tehes masina tööd optimeerida. Dotnuva kutsub samal päeval arutlema mehaanilise umbrohutõrje võimaluste ja valukohtade teemal.

Terve rida seminare on programmis suunatud taimekasvatajatele. Wihuri Agri tutvustab 14. oktoobril nutikaid põllumajandusteenuseid. Baltic Agro esimesel seminaril räägitakse mikroorganismide ja humiinhapete kasust taimekasvatuses ning teisel seminaril avamaa köögivilja- ja marjakultuuride kastmise tehnilistest lahendustest. Mõlemal seminaril on teemaks põldudelt reaalaja ilmainfo saamise võimalused. 14. oktoobril toimuval Yara seminaril käsitletakse mõistagi väetamise teemasid. Dotnuva korraldataval seminaril otsitakse vastust küsimusele, kuidas hoida läbi hooaja piisavat niiskustaset taime juurealal ja vähendada väetiste kogust? Esimesel näitusepäeval räägitakse ka Rapooli rapsisortide uutest standarditest saagikuses ja saagistabiilsuses, samuti SAATEN–UNIONi sordivalikust ja hübriidnisust.

Poliitikahuvilised on oodatud 14. oktoobril toimuvale maaeluminister Arvo Alleri infotundi, kus minister vastab põllumeeste jaoks olulistele küsimustele. EPA2020 seminariprogrammist leiab veel väga palju teisi kasulikke seminare, näiteks mitmetel seminaridel annavad väärt nõuandeid advokaadibürood, teadlased ja riigiametnikud. Vaata täpsemat kava näituse kodulehelt www.epamess.ee.

Teeme kõik endast oleneva, et aastanäitusel osalemine oleks põllumajandussektori inimestele niisama turvaline koht kui näiteks igapäevane ostukeskuse külastus.  Koroonaviirus ei ole kahjuks maailmast kusagile kadunud ning meil kõigil tuleb oma igapäevaelus harjuda teatava viirusefooniga. EPA2020 korraldamisel arvestame kõikide Terviseameti soovituste ja tingimustega. Eesti Rahva Muuseumis on tagatud käte desinfitseerimisjaamad ning jälgitakse ka korraga messil viibivate inimeste arvu. EPA sündmused toimuvad nii muuseumi A- kui B-poolel, mis annab võimaluse külastajate hajutamiseks. Viiruse võimalikku levikut aitab ohjata seegi, et EPA on suunatud vaid professionaalsele ärikülastajale ja tegemist pole nö kõikidele soovijatele avatud rahvasündmusega. Messil tuleb kanda maski, mille külastajad saavad soetada messi infoletist. Messile on lubatud tulla vaid tervetel inimestel. Soovitame ka alla laadida mobiilirakenduse HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga.

Kohtumiseni Eesti Põllumajanduse Aastanäitusel EPA2020! Tule ja saa osa põllumeeste oma suursündmusest!