Eestit külastanud Iiri põllumajandusminister kohtus tootjatega

Eestit külastas täna Iirimaa põllumajandusminister Simon Convey, kes arutas nii põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi kui ka põllumajandusorganisatsioonide esindajatega  põllumajandustoetuste tulevikku. Esko talus toimunud kohtumisel esindasid tootjaid Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu esimees Andres Oopkaup ja juhataja Roomet Sõrmus. Samuti olid kohtumisel Eesti Põllumeeste Keskliidu president Juhan Särgava ja Eestimaa Talupidajate Liidu nõunik Leho Värk. Külalisi võõrustas Esko talu peremees Vello Eensalu.

„Eesti jätkab pingutusi otsetoetuste kiirema võrdsustamise suunal – väga oluline on, et EL liikmesriigid mõistaksid võrdsete konkurentsitingimuste vajadust,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ministrite kohtumise järel. „Kohtumise tulemusel võib öelda, et Iirimaa kindlasti mõistab Balti riikide olukorda ning otsetoetuste kiirema võrdsustamise vajadust.“

Iirimaa põllumajandusministri Simon Convey sõnul oli ministrite kohtumine väga sisukas ning Eesti positsioon mõistetav. „Kuulasime ära Eesti seisukohad nii otsetoetuste kui maaelu arengu osas. Pärinedes ka ise väikesest riigist, ma mõistan Eesti positsioone,“ sõnas minister Convey. „Te otsite kvaliteeti ja see on õige tee. Ma usun, et Eesti teeb kindlasti edusamme võrreldes Euroopa Komisjoni esialgse pakkumisega.“

Tootjate esindajad rõhutasid Iiri ministriga kohtumisel, et Eesti põllumajanduse seisukohalt on kõige olulisemad võrdsed konkurentsitingimused meie tootjatele. EPKK nõukogu esimees Andres Oopkaup selgitas, et meie turu väiksuse tõttu on paljud tootmissisendid Eesti tootjatele Kesk-Euroopa põllumeestest kallimadki ja toodangu realiseerimise hinnad EL tasemel, kuid otsetoetused mitu korda keskmisest madalamad.

EPKK juhataja Roomet Sõrmus rõhutas kohtumisel, et uuel perioodil peavad toetused olema rohkem suunatud aktiivsele tootjale. “Eestis on täna ca 10% toetusalusest põllumajandusmaast selliste majandajate käes, kes ei tegele aktiivslt toidutootmisega. Nendes ettevõtetes toimub vaid rohumaade hooldamine,” selgitas Sõrmus.

Iirimaa põllumajandusminister rõhutas kohtumisel, et ta on mures Euroopa Liidu eelarve ja sellest tulenevalt ka põllumajanduspoliitika mahu võimaliku kärpimise pärast. Samas oli Convey optimistlik, et Eesti toetuste tase uuel perioodil tõuseb tõenäoliselt europarlamendi pakutud 65% tasemest kõrgemaks, kuid soovitud 80% taset saavutada on keeruline. Esimese samba raames on manööverdamiseks ruumi vähe, mistõttu kujuneb võtmeküsimuseks maaelupoliitika vahendite jaotus liikmesriikidele.

Iirimaast saab jaanuaris 2013 Euroopa Liidu eesistuja ning Eesti visiit on osa riigi ettevalmistustest. „Ühise põllumajanduspoliitika reformi kokkulepped jäävad Iirimaa kanda, mistõttu ei saa minister Convey Eesti visiiti kindlasti alahinnata,“ ütles minister Helir-Valdor Seeder.

Eesti peamine huvi on saavutada otsetoetuste võrdsustamine liikmesriikide vahel võimalikult kiiresti. Samuti on oluline jälgida, et otsetoetuste võrdsustamine ei toimuks maaelu vahendite arvelt.

Eelmine luguEbavõrdsed toetused pärsivad Eesti põllumajanduse konkurentsivõimet
Järgmine luguEuroopa ühistute katusorganisatsioon Cogeca valis uue presidendi