Eestis makstakse otsetoetused tavapärasel ajal

Liikmesriikide esindajatest koosnev otsetoetuste komitee toetas sellel nädalal Euroopa Komisjoni ettepanekut, mille kohaselt võivad kõik liikmesriigid sellel aastal 50% otsetoetustest maksta tavapärasest varem. Varaste maksete eesmärgiks on leevendada põllumajandustootjate likviidsusprobleeme, mis on tekkinud jätkuvast finantskriisist ja ebasoodsatest ilmastikuoludest.

Erandi kohaselt võib otsetoetusi maksta juba 16. oktoobrist alates, tavapärane maksete algus on olnud 1. detsember. Toetuste ettemaksel tuleb teha kõik vajalikud kontrollid. Ametlik otsus erandi kohta avaldatakse Ametlikes Teadaannetes lähinädalatel.

Praeguseks on kümme liikmesriiki ametlikult küsinud luba toetuste varasemaks maksmiseks. Nende hulgas on ka Läti ja Leedu. Lisaks neile kavatseb otsetoetuste ettemakset rakendada Portugal, Hispaania, Itaalia, Kreeka, Ungari, Prantsusmaa, Rumeenia ja Iirimaa.

Kuigi EL lubab otsetoetusi osaliselt ette maksta juba alates 16. oktoobrist, makstakse põllumajandusministeeriumi teatel Eestis otsetoetused välja tavapäraselt ühe korraga detsembris.

Eesti põllumajandustootjad saavad otsetoetused kätte esimesel võimalusel pärast maksete tegemise õiguse tekkimist. Põllumajandusministeeriumi pressiesindaja Karin Volmeri sõnul tähendab see, et makseid teostatakse kohe, kui kõik toetuskõlblikkuse kontrollid on lõpule viidud. “Kontrollid on plaanitud kestma novembri alguseni, mis tähendab, et esimene realistlik võimalus maksetega alustamiseks on novembri lõpus,” ütles Volmer.

Kuigi põllumajandusministeerium pikendas põllumeeste palvel rohumaade niitmise tähtaega kolme nädala võrra, soovib PRIA kontrollideks planeeritud ajaga hakkama saada ning alustada toetuste täismahus väljamaksetega 26. novembril. See tähendab, et erinevalt mitmest teisest Euroopa Liidu riigist saavad Eesti põllumehed pindalatoetuse kätte ühe korraga veel sel aastal.

Eelmine luguValitsus otsustas muuta Eesti maaelu arengukava 2007-2013
Järgmine luguAasta talu 2012 on Pajumäe talu Viljandimaalt