Eesti teraviljatööstuste käive kasvas mullu 13%

Eesti teravilja töötleva tööstuse müügitulu kasvas 2013. aastal 371,2 miljoni euroni, mis tähendab 13%-list suurenemist võrreldes aasta varasemaga, selgubPõllumajandusministeeriumis valminud ülevaatest.

„Teraviljatööstuse müügitulu kasv oli eelmisel aastal kiirem kui toiduainetööstuses keskmiselt,“ rääkis Põllumajandusministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand. Tema sõnul toetas kasvu eelkõige õlitööstuse müügitulu suurenemine. „Augustis avas rapsiõlitootja Scanola Baltic AS uue tootmisüksuse, mis võimaldas tootmismahte tõsta ja seeläbi ka müüki suurendada,“ selgitas Kand.

Teravilja töötleva tööstuse 371,2 miljoni euro suuruse müügitulu juures teeniti Statistikaameti lühiajastatistika andmetel 19,7 miljonit eurot kasumit. Statistikaameti esialgsetel andmetel eksportisid teraviljatööstused 2013. aastal toodangut 125,6 miljoni euro väärtuses, mis on aasta varasemast 30% enam.
Teraviljatööstustesse investeeriti mullu 24,1 miljonit eurot, enamik sellest masinatesse ja seadmetesse (v.a arvutid ja transpordivahendid) (63,4 %). Investeeringutes oli kõige suurem osakaal pagaritööstustel, mis investeerisid 12,4 miljoni euro eest.
Eesti teraviljatööstussektoris tegutses Statistikaameti lühiajastatistika andmetel 2013. aasta lõpu seisuga 152 ettevõtet, kus töötas kokku 2971 inimest. See moodustas 21,5 % toiduainetööstuses hõivatud inimestest. Ülevaates käsitleti teraviljatööstusena taimse õli, jahu, loomasööda ja pagaritoodete tootjaid.
Eelmine luguTartus toimuv Agroforum Balticum arendab dialoogi ida ja lääne vahel
Järgmine luguMaaelu arengukava sai juhtkomisjonilt põhimõttelise heakskiidu