Eesti Taimekasvatuse Instituudi universaalhall sai nurgakivi

Eesti Taimekasvatuse Instituudi universaalhall sai nurgakivi. Foto: Rene Suurkaev

2. augustil sai nurgakivi Jõgevale Muru tn 3 aadressile loodav Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) universaalhall, mis rajatakse sordiaretuslike katsete saagiproovide kuivatamiseks, sorteerimiseks, ladustamiseks ja masinate hoiustamiseks.

Funktsionaalse ja kaasaegse universaalhalli välisilme on suuresti saanud inspiratsiooni 2019. aastal valminud ETKI aretuskeskuse hoonest ning seda ümbritsevast agraarsest keskkonnast ja tootmismaadest. Hoone ette, põhjaküljele, on planeeritud vajalikud teeninduspääsud ning kõrvale, idaküljele, varikatus ning tehnoloogilised seadmed. Ida küljele on planeeritud ka parkimine ning ligipääs hoonele.

Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul on uut hoonet kompleksi kaua oodatud ning selle valmimine on kindlasti suur samm edasi. Ta lisas: „ETKI-s tegeletakse tippteadusega ning valmiv hoone annab selle arenguks paremad võimalused ja loob tänapäevase töökeskkonna.“

ETKI ja Riigi Kinnisvara on teinud viimastel aastatel tihedalt koostööd. Ühiselt rajati Jõgevale ETKI aretuskeskus ning värskelt renoveeritud ja sisustatud laborihoone. Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor Mihkel Mäger rääkis, et järgmisena on plaanis ehitada kolm uut hoonet teadustöö tingimuste parandamiseks ja instituudi tegevuste arendamiseks. „Oleme jõudnud ühiste plaanidega etappi, kus esimene kolmest hoonest sai täna nurgakivi. Meie jaoks on oluline, et oleme teinud head koostööd ja saame olla osa meeskonnast, kes edendavad Eesti taimekasvatuse arengut ja toidutootmist ning selle käigus aidata kaasa maakonnas elu elavdamisele,“ ütles Mäger. 

„Eesti Taimekasvatuse Instituut on meie vallas oluline teadusasutus ja samas ka oluline tööandja, kes oma igapäevase tegevusega aitab kaasa põllumajanduse efektiivsuse tõstmisele ja keskkonnahoidlikkusele. Täna oleme tulnud siia, et panna üheskoos nurgakivi universaalhallile. Aidaku valmiv hoone Eesti Taimekasvatuse Instituudil ellu viia nende tulevikuvisiooni – saada rahvusvaheliselt tunnustatud taimekasvatusteaduste ja põllumajanduskatsete keskuseks,“ sõnas Jõgeva vallavanem Angela Saksing.

„Meil on rõõm tõdeda, et RKAS-i, MeM-i ja ETKI eduka koostöö tõestuseks on järgmine kerkiv hoone Jõgeva alevikku. Rajatav viilhall koos kaasaegse katsetehnikaga kiirendab oluliselt ETKI sordiaretuse teadustööd. Tänu parematele kuivatus- ja sorteerimisvõimalustele kiireneb koristus ning võimekus käidelda suurema sortimendi seemneid. See kõik kiirendab omakorda tootjate soovidele vastavate uute sortide turule tulekut,“ rääkis Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Andre Veskioja.

TASUB TEADA
Universaalhalli suletud netopind on 2498 m2. Ehituslepingu üldmaksumus on ligikaudu 2,4 miljonit, millele lisandub käibemaks. Halli on projekteerinud Boa OÜ, arhitektideks on Jürgen Lepper, Anto Savi, Margus Soonets ja Maiu Uusmaa. Ehitaja on Nordecon Betoon OÜ ning omanikujärelevalvet teostab Keskkonnaprojekt OÜ.

ETKI hoonete kompleksi Jõgevale on tulevikus plaanis ehitada veel aretuskeskus II ja ka uus peahoone. Aretuskeskusesse tuleksid laboratooriumid, tööruumid köögiviljade ja heintaimede aretajatele ning agrotehnoloogia osakonna töötajatele. Peahoonesse plaanitakse erinevad tööruumid ning rekonstrueeritakse ka tänaseks vananenud kasvuhooned.

Eelmine luguTalu, mille mahepiimatoode müüb ennast ise
Järgmine luguLasteaialapsed korjavad esimest maasikasaaki