Ebaausad kaubandustavad viivad toidulaua vaesumiseni

Kriisid toiduturul toovad teravalt päevakorda toiduainete tarneahela probleemid. Nüüdseks võime tõdeda, et suuremates kriisides on toiduainete tarneahelas kõige haavatavam just põllumajandustootja ning toit jõuab meie toidulauale pahatihti põllumehe arvelt, kirjutab ajalehes Maa Elu Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

Eesti põllumehed on tänaseks juba üle aasta pidanud oma lehmade toodangu ära andma tunduvalt odavamalt tootmiseks tehtavatest kuludest. Väiksemad või suuremad mured seakasvatuses said alguse 2012. aastal, mil Eesti seakasvataja jaoks kadus Venemaa näol ära oluline turustuskanal, mis seni oli aidanud ka koduturul paremat tasakaalu hoida.

Uuringud on näidanud, et kaubanduse kontsentreerumine viib selleni, et põllumajandustootja osa väärtusahelas väheneb ja kaupmees hammustab üha suurema tüki tarbija poolt toidu eest makstavast hinnast. Kui kaupmehed dikteerivad tööstustele kauba tarnimise tingimusi ja põllumehed ei suuda omakorda läbirääkimistel olla toidutööstustega võrdsel positsioonil, siis võime lühikest aega küll rõõmustada toiduainete hinnalanguse üle kaupluses, kuid kaugemale vaadates on selge, et see viib kokkuvõttes meie toidulaua vaesumiseni. Sest keegi ei suuda lõputult jätkata tootmist, kui tootmiseks tehtavad kulutused jäävad katmata.

Loe täismahus artiklit ajalehest Maa Elu (24.11.2015)

Eelmine luguVideokokkuvõte: Parimad teadmised viljelusvõistluse põldudelt
Järgmine luguLeho Verk valiti Euroopa põllumeeste katusorganisatsiooni maaelu arengu töögrupi aseesimeheks