Copa-Cogeca kaitses tänasel agraarpoliitika konverentsil tugevat ÜPPd

Euroopa põllumeeste ja ühistute katusorganisatsioon Copa-Cogeca kutsus täna Brüsselis toimunud põllumajanduspoliitika konverentsil Euroopa Komisjoni üles kindlustama tugeva ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) jätkumine, selleks et EL põllumehed suudaksid järgida kulukaid EL tootmisreegleid, vastu panna hinnakõikumistele ja tugevdada oma rolli toidu ja teenuste pakkujana 500 miljonile tarbijale.

Copa president Padraig Walshe tõi oma kõnes välja EL poliitikate ebakõla: „Kui ühelt poolt toimub põllumajanduspoliitika rohelisemaks muutmine ja üha rohkem kehtestatakse keskkonna- ja toiduohutuse nõudeid, tegeleb Euroopa Komisjon teiselt poolt kaubandusläbirääkimistega Mercosuri riikidega, kus ei tule selliseid kõrgeid nõudmisi järgida. Lõpuks viib see veelgi suuremas mahus metsade raiumiseni Lõuna-Ameerikas ja suurema töötuseni EL maapiirkondades.”

Walshe jätkas: „Põllumehed on niigi raskes seisus, kuna nende sissetulekud vähenesid möödunud aastal 12%. Ka tulevikuväljavaated pole eriti roosilised. Turuhindade kõikumine suureneb. EL on Doha maailmakaubanduse liberaliseerimise läbirääkimistel välja pakkunud põllumajandussaaduste tollide 60% vähendamise. Komisjon valmistab ette ka turulepääsemise soodustusi meie suurimale konkurendile Brasiiliale. Samas on seal lubatud ELis keelatud kasvustimulaatorid ja pestitsiidid. Seejuures nõuavad mitmed huvigrupid EL põllumajandustoetuste vähendamist. Olukord on muutumas absurdseks. Kui toetusi vähendada, siis muutub ka EL põllumajandus tegelikult intensiivsemaks.”

Cogeca president Paolo Bruni hoiatas: „Me lihtsalt ei tohi ohtu seada 28 miljonit töökohta, mida pakub põllumajandus- ja toidusektor maapiirkondades. Kui tootmine pole enam tasuv, siis tähendab see ka maade harimise lõpetamist mitmetes EL piirkondades. See omakorda hävitab suured investeeringud, mida seni on tehtud.”

“Kutsume seetõttu komisjoni üles tagama tugeva ÜPP jätkumine. ÜPP eelarve ja otsetoetused peavad säilima tänasel tasemel, et kindlustada põllumajandussektori konkurentsivõime ja maapiirkondade areng,” võttis Bruni Copa-Cogeca seisukoha kokku.

Loe põhjalikumalt Copa-Cogeca seisukohtadest.

Eelmine luguPM online: Pakendid hoiatavad homsest kuue toiduvärvi eest
Järgmine luguRukkileib ja Eesti juust meeldivad prantslastele