Viljar Veidenberg: Pajumäe talu juustud üllatavad kookose ja maapirni maitsega

Foto: Sven Arbet / Maaleht

Viljar Veidenbergi eestvedamisel rajati Pajumäe mahetallu tänapäevane meierei, kus päikeseenergia toel valmivad juustud, ghee ning jogurtid-kohu­piimad lisanditega jõhvikatest kuslapuumarjade ja maapirnini.

Kui Viljar Veidenberg isalt kümme aastat tagasi Pajumäe talu üle võttis, ei kõhelnud ta kaua – noorel mehel oli kindel siht rajada kodutallu kaasaegne meierei. Nii asutas Viljar OÜ Paljumäe Piim. Mõne aasta pärast moodustati piima töötlemiseks teinegi osaühing Pajumäe talu, kus koos Viljariga on osanikeks ka tema vanemad.

Noor peremees meenutas, et lapsena ta talupidamisest ei unistanud, aga pärast keskkooli läks Eesti Maaülikooli õppima põllumajandussaaduste tootmist ja turustamist. Magistritöö tegi ta oma talu baasil mahe- ja tavapiima laapumise erinevustest juustu valmistamisel ning siis tundus loogiline käik kogu Pajumäe talutootmine üle võtta.

“Talupidamine ei olnud Viljarile mitte kohustus, vaid võimalus,” teatas kuus poega üles kasvatanud ning Pajumäe talu taastanud Arvo Veidenberg, kes nüüd on talus nõunik.

Rajas moodsa meierei
Abja-Vanamõisa külas asuva Pajumäe talu ajalugu ulatub sajandi taha, kui Veidenbergid said talu Vabadussõjas osalemise eest.
Arvo Veidenberg sai kodutalu tagasi 1989. aastal, hakkas perega siin uuesti majandama ja taluliidu esimehena jõuliselt Eesti taluliikumist juhtima. 1993. aastal rajas ta vabapidamisega külmlauda. Eesti esimene embrüosiirdamine veisekarjas tehti samuti Pajumäel 1994. aastal, nii et uuendusmeelsena on see talupidamine aastakümneid silma paistnud. Esimeste seas ehitati lauda juurde talumeierei ning pere hakkas kohupiima ja jogurteid valmistama.
Viljari isa Arvo Veidenberg plaanis juba aastaid, et võiks senist talumeiereid laiendada ja ehitada sinna teine korrus peale. Maaülikooli magistrikraadiga poeg viis isa unistuse ellu, rajades hoopis suurejoonelisema ehitise.
2018. aastal avati vana meierei kõrval kaasaegne tootmishoone maksumusega 1,1 miljonit eurot. Piimatöötlemise energiatarbeks rajati 54 kW võimsusega päikesepark. On kaasaegsed seadmed koos jääksoojuse tagastamise süsteemiga, millega saab ära kasutada soojusenergia, mis seadmete töötamisel üle jääb.
Uue töötlemishoone rajamist ja töötlemisseadmete ostu toetas PRIA, rahastamisel aitasid kaasa Maaelu Edendamise Sihtasutus ja Swedbank. Iga päev jõuab meiereisse umbes kaks tonni piima, võimsust on töödelda kolm tonni.
“Kõige suurem töö on mul seni olnud uue meierei rajamine, kus kaasaegsete masinatega saab teha maitsvaid ja kvaliteetsemaid piimatooteid,” rääkis Viljar, kes on Pajumäe talus jõuliselt ühendanud traditsioonilise talutootmise innovaatiliste uuendustega.
“Selle meierei juures on eriline see, et päikesepaneelid toodavad meile elektrit, mida on vaja eriti suvel, kui jahutusseadmed vajavad rohkem voolu,” tõi esile peremees, kes on talumajandamist igati kaasajastanud: lisaks uusehitistele on kõvakatte saanud taluteed ja meiereis võetakse vastu ka turismigruppe, kes jälgivad tootmist läbi klaaspaviljoni.
Peremees vastutab ka karjakasvatuse eest. Pajumäe loomi peetakse mahedalt – sajapealine lüpsikari on suviti ööpäevaringselt karjamaal ja aetakse lauta vaid lüpsile. Kogu lehmade sööt tuleb oma rohumaadelt, loomasöödaks kasvatatakse mahekaera, -rukist ja -otra.
“Kogu meie majandamine alates rohust kuni lõpptooteni on mahetunnustatud, teeme kõike nii, et see oleks loodusele ja loomadele hea,” ütles Viljar Veidenberg.

Edasi loe Maalehest. 

KANDIDAAT VILJAR VEIDENBERG
Pajumäe Talu OÜ, Pajumäe Piima OÜ.
Viljandimaa, Mulgi vald.
Tunnustatud mahetootmine ja -töötlemine, 100 lüpsilehma aastalüpsiga 9200 kg lehma kohta, noorkari 100.
Maad on kasutuses 400 ha. Rohumaad, maheviljakasvatus.
Talumeiereis toodetakse aastas 120 tonni mahetooteid: kohupiimad ja -kreemid, jogurtid, juustud, mahepiim, keefir, hapukoor, ghee ehk selitatud või.
Üle 100 müügikoha, 14 töötajat.

KOMMENTAAR

MIRJAM PIKKMETS, Talumeiereide Liidu juhatuse liige
Tõeline maa sool
Viljar Veidenberg on üks väga tubli noor mees, kes võtnud üle oma vanemate elutöö ja viinud selle järgmisele tasandile, rajades uue meierei ja päikesepargi.
Viljar on nagu üks tõsine maa sool, ta uskus ja tõestas seda, et ka noortel on elu maal võimalik, tal oli julgust teha suur investeering meierei rajamiseks.
Pajumäe tooted on tarbijate seas väga laialdaselt tuntud, nende brändingus on maalähedust ja toodete mahedad maitsed räägivad ise enda eest.

 

Eelmine lugu13.09.2022 EPKK infopäev “Trendid toidutootmises”
Järgmine luguÜllar Kaaver: Maaparandajast sai viljakasvataja, aga maad parandab edasi