AP kandidaat 2019: Gustav Põldmaa põllul kasvavad kuninglikud kartulisordid

Fotol: Gustav Põldmaa, autor: Sven Arbet

Aastakümnetega on kartulikasvatust meie kunagises kartulivabariigis kõvasti vähemaks jäänud. Selle eest, et meie toidulaual ikka kodumaal kasvatatud mugulaid oleks, seisavad eesliinil üksikud entusiastid, kes on tootmisse kõvasti investeerinud.

“Sel aastal soetasime uue kartulikombaini, mis maksab pool miljonit,” teatas Gustav Põldmaa. Ta lisas, et varem on soetatud kartuli mahapaneku tehnoloogia ja igal aastal tehtud investeeringuid. “Ostame ka uusi sorte sisse, igal aastal umbes 20-30 tonni eliitseemet,” nimetas Põldmaa. “Kui suudame investeerida ja toodangu müügist vee peale jääda, siis suudame ka väliskapitali survele vastu pidada.”

Uus hoidla ehitati Simunasse viis aastat tagasi, sinna on paigaldatud uus ventilatsioonisüsteem ja seal ladustatakse põhiliselt seemnekartulit. Toidukartul läheb Roosna-Allikule Talukartuli tootmistsehhi. TÜ Talukartul, mis ühendab ligi paarikümmend talunikku, on Eesti suurim kartuli hoiustaja, pakendaja ja turustaja.

“Eelmisel aastal oli mul kartul maas 60 hektaril, tänavu juba 101 hektaril, sest tänavu saab kartulit võtta juba uue kombainiga,” rääkis Põldmaa. Kaherealine kartulikombain Grimme kiirendab tunduvalt sügisest kartulivõttu ja annab võimaluse tootmist veelgi laiendada.
“Oleme seemnekasvatajad ja igal aastal peame katsetama sorte, sest mõni sort sobib meile, mõni mitte,” selgitas Talukartuli juhatuse esimees. Loe edasi Maalehest.

Leho Verk, MES-i nõuandeteenistuse juht: Soe süda ja virulase jonn

Väärikaid kandidaate on igal aastal mitu, kõiki ma isiklikult ei tunne, aga Gustavit tean ammu ja võin kinnitada, et tema on kindlasti seda tiitlit väärt. Gustav Põldmaa on talupidaja ja maamees selle sõna kõige paremas tähenduses: tööd teeb sooja südamega, aga plaane tulevikuks külma peaga. Küllap just need omadused – ja peale selle virulase jonn – ongi ta ka rasketel aastatel pinnale jätnud. Kindlasti on abiks olnud ka teadlik ühistegevusse panustamine.

Kandidaat Gustav Põldmaa

  • K&G Saarelt OÜ
  • Lääne-Virumaa
  • Kartulikasvatus 101 ha-l.
  • Toidu- ja seemnekartul, üle kümne kartulisordi.
  • Turustamine TÜ Talukartul kaudu.
  • Maad haritakse 1400 ha. Teraviljakasvatus 1000 ha-l. Nisu saagikus 5 t/ha, raps 4,5-5 t/ha.
  • 5 töötajat.
  • Tänapäevane tehnoloogia.
Eelmine luguPõllumajanduskoda kohtumisel keskkonnaministriga: toidutootmise ja keskkonnahoiu vahel tuleb tagada tasakaal ja sidusus
Järgmine luguAP kandidaat 2019: Seakasvataja Aare Kalsoni Rotaksi lihapoed koguvad kuulsust