AP 2017 kandidaat Paavo Otsus: Šoti maasikakorjajast sai Eestis aiandusettevõtja

toin-valismaal-opitud-uudsed-aiandusvotted-eestisse-raagib-paavo-otsus-79194665Suurim katmikalal maasikakasvataja Paavo Otsus Tartumaalt pakub tarbijatele värskeid maasikaid terve suve ja külmkuivatatud marju aasta ringi.

“Esimesed maasikad said valmis juba neli nädalat varem kui Eestis tavaliselt,” teatab Aran PM osaühingu omanik Paavo Otsus uhkelt. Ta on võtnud eesmärgiks maasikahooaega Eestis igati pikendada, pakkuda kodumaist marja juba juuni algusest kuni sügiseni välja. Sest miks peaksid meie tarbijad leppima Hispaania või Kreeka importviljadega?

“Soovin, et Eesti tarbijal oleks võimalus pikema aja vältel kodumaist marja poest osta ja süüa,” toob esile marjaistanduse omanik, kelle edulugu teeb kadedaks nii mõnegi kaasmaalase. Oma karjääri alustas ta maasikakorjajana Šotimaal, aga on nüüd ise tõusnud suurima katmikalaga maasikakasvanduse omanikuks. Tema Merry Berry müügiletid uhkeldavad maitsvate maasikatega AranFarmingu kaubamärgi all pealinna ostukeskustes.

Osaühingu Aran PM maasikapõllud laiuvad Tartumaal Haaslava vallas 15 hektaril. Suvehooajal võtab ta oma põldudele maasikaid korjama ja põlde hooldama kuni sada töötajat. Tööl on suvemalevlased ja võõrtöölised peamiselt Moldovast.

Tänavu soovitakse põldudelt korjata kuni 190 tonni maasikaid, paraku on alalised vihmasajud avamaa vagudel saagikust vähendanud.

Tõi Šoti kogemuse Eestisse

Maaülikoolis finantsjuhtimise lõpetanud mees käis juba tudengina alates 2005. aastast Šotimaal maasikaid korjamas, et teenida õpinguteks lisaraha.

“Olin ühes maasikafarmis kolm suve, siis öeldi, et jäägi meie juurde tööle,” meenutab Otsus, kel sportlasevõhma raskeks käsitsitööks marjapõldudel juba jätkub. On ta ju pälvinud aastaid tagasi medaleid murdmaasuusatamises ja tõusnud mitmel korral Eesti meistriks noorteklassis. Nüüdsetele tegemistele annavad kunagised treeningud ja tippsportlase visadus palju juurde.

Nii asuski noormees peaaegu kümneks aastaks tööle välismaale, õppides ja praktiseerides Suurbritannia farmide ühenduses, algul töödejuhatajana, hiljem firma Farmcare Trading Ltd Šoti regiooni juhina värskete põllusaaduste alal.

“Rajasime Šotimaale ühe maa­sikafarmi ja mul õnnestus selle firma kasvus ja arengus osaleda,” selgitab Otsus. Suure aiandusfirma asutamine ja arendamine andis palju kogemusi, ideid ja inspiratsiooni. Nii otsustaski ta rakendada välismaal omandatud oskused oma firma rajamisse.

“Eestis ei olnud katmikalal maasikaid varem nii laialdaselt kasvatatud. Šotimaal maasikaid korjates nägin selles uut võimalust, mida ka kodumaal proovida, ja tõin uued aiandusvõtted Eestisse,” sõnab Paavo Otsus.

Tema ettevõtmine on suhteliselt noor. Otsus maasikakasvatusega alustada sündis 2013. aastal, sel ajal töötas ta veel Šotimaal ja pani Eestis Haaslava vallas viis kasvuhoonet põllule püsti. “Algul oli see hobiprojekt, mida hiljem laiendasin.”

2015. aastal tuli ta lõplikult Tartumaale Haaslava valda tagasi ja hakkas oma maasikakasvatust edasi arendama.

Liikuvad tunnelid põllul

Paavo Otsus on moodsasse maasikakasvatusse investeerinud pankade abiga umbes miljon eurot. Põldudele on paigaldatud teisaldatavad kiletunnelid, katmikaladele ehitatud kasvulavad, rajatud on kastmissüsteemid, soetatud vajalik põllutehnika.

Katmikalal ehk kiletunnelites kasvatab Paavo Otsus maasikaid ligi seitsmel hektaril. Kõik kiletunnelid on teisaldatavad, need paigutatakse vastavalt vajadusele erinevatele marjapindadele, et marjad kiiremini küpseks saaksid. Loe edasi Maalehest.

Kandidaat PAAVO OTSUS
Maasikakasvatus. Vaarikakasvatus, vara­jase kartuli kasvatus. Maad kasutatakse 20 ha, sellest katmikala maasikakasvatus 7 ha-l. Maasika saagikus avamaal 7–10 t/ha, kasvuhoonetes 20 t/ha. Nüüdisaegsed kastmissüsteemid põldudel, teisaldatavad kiletunnelid, külmladu. Kaubamärk AranFarming. Värskete ja külmkuivatatud marjade müük Tallinna kauplustes ja kaubanduskettides, osa toodangut eksporditakse Soome. 2 töötajat, hooajatöölisi kuni 100.

MIS TOOB EDU

Uudsed marja­kasvatusviisid ja tehnoloogia. Riskijulgus. Pikaajaline äriplaan.

ULVI MOOR, MESi nõuandeteenistuse aianduse konsulendi KOMMENTAAR
Katsetab ja mõtleb suurelt
Teeme Paavo Otsusega koostööd aiandusklastri raames, katsetades tema tunnelkasvuhoonetes kasvulaudadel taasviljuvaid maasikasorte. Paavo on kõigele uuele avatud. Kindlasti on ta üks neist inimestest, kes mõtleb suurelt ning kelle plaanid on suunatud kaugele tulevikku, et oma ettevõtet laiendada või parandada. Samas ei tegutse ta uisapäisa, vaid kalkuleerib äriplaani põhjalikult. Lühikese ajaga, mis Paavo on siin maasikakasvatusega tegelnud, on ta suutnud oma ettevõtet edendada ja on oma toodan­guga jõudnud kaup­lu­se­­kettidesse, kus lõpuks pakutakse lisaks imporditule ka kodumaist maasikat.

 

Eelmine luguEuroopa Komisjon uurib võimalusi toidutarneahela toimimise parandamiseks
Järgmine luguLõikuse hilinemine paneb teraviljakasvatajad suure surve alla