AP 2014: Andres Tamm on aretanud Eesti parima piimakarja

Andres Tamm on aretanud Eesti parima piimakarjaSoone Farmi OÜ juhataja Andres Tamm Nõo vallast on aretanud oma holsteini tõugu piimakarja tootmisnäitajatelt üheks vabariigi parimaks. Karja väljalüps on juba ligi 12 400 kg lehma kohta aastas. “Olen panustanud tõuaretusse esimesest võimalusest alates,” räägib Andres Tamm, kellele maaülikoolis omandatud veterinaari amet on küll igas mõttes kasuks tulnud. Tamm ei ole lipsuga firmajuht, vaid suurte kogemustega väljaõppinud loomaarst, kes toimetab ühtaegu nii laudas kui töökabinetis arvuti taga. Ta meenutab, et üks esimesi pangalaene saigi 1997. aastal võetud tõumullikate ostuks Hollandist. Peremees käis toona ise Hollandis mullikaid valimas ja tõi 13 esimest oma karja. Nii sai alguse sihikindel tõu­aretus ja väikese talupidamise laiendamine edukaks põllumajandusettevõtteks. Kõike, mis puutub loomadesse, nende terviseprobleemidesse, seemendusse, teeb ta ise või abikaasa Estaga kahasse.Edasi loe Maalehest.

Kandidaat  Andres Tamm
Soone Farm OÜ
Nõo vald, Tartumaa.
Piimakarjakasvatus.
220 lehma aastalüpsiga 12 386 kg lehma kohta.
Noorkari 220, lihapullid 100. Tõuloomade müük.
Maad haritakse 1800 ha, sellest omandis 1300 ha.
Teravili ja raps 1200 ha-l.
16 töötajat.

Kommentaar: Tanel Bulitko, Eesti Tõulooma­kasvatajate Ühistu juhatuse esimees

Andres Tamm paneb väga tugevalt rõhku tõuaretusele ja loomade kvaliteedile. Ta on olnud Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu nõukogu liige juba 1996. a alates. Tean teda juba aastast 1995, siis oli ta väga noor farmer, aeg oli kriitiline ja paljud likvideerisid oma karja. Aga Andres Tamm rääkis, et tema tahaks endale Hollandist mullikaid juurde osta, see oli toona uskumatu!

Ta vaatas piimandusele hoopis teise pilguga, see ongi teda tippu viinud. Ta on väga tegus innovaatiline põllumees, kes tahab uuendusi alati ka oma farmis rakendada. Tamme kari on Eesti parim piimatoodangult lehma kohta, siit karjast on ka tõumullikaid müüdud. Tamm on meie piimandusele olnud väga hea teerajaja, olles juba paarkümmend aastat Eesti piimatootmise tipus.

Eelmine luguValitsuses kinnitatud riigieelarve eelnõu valmistab põllumeestele pettumust
Järgmine luguEesti künnimeistrid 2014 on Indrek Zilensk ja Jüri Lai