AP 2012 Tõnis ja Aili Taal: Mahemett maiustatakse mesikäpaga võidu

Mahemett maiustatakse mesikäpaga võiduMahemesinikud Tõnis ja Aili Taal peavad mahemesilasi Lääne-Virumaa metsamaadel, kus aeg-ajalt ka karud tarusid rüüstamas käivad. “Peamine mesitarude rüüstaja ongi karu!” räägivad Tõnis ja Aili Taal oma taluõuel Roelas. Keset hoovi on vana 300aastase männi otsa pandud ronima suur puust karukuju. Veel mõnisada aastat tagasi elasidki mesilased vanades õõnsates puudes, sinna ronisid nii mesinikud mett võtma kui ka karud maiustama. “Kui karu tuleb mesitarude kallale, siis madistab ta liiga palju: ühe käpaga lükkab tarud ümber, teise käpaga haarab raamid kaasa, siis silkab metsa alla, istub seal ja sööb,” kirjeldab perenaine Aili. Metsaoti magusaisu on nii suur, et mesilaste torkimine teda ei häiri. Peremees Tõnis lisab, et karu on õnneks üsna harv külaline: “40 aasta jooksul on karud meil umbes sadakond taru pil­bastanud.” Edasi loe Maalehest..

Kandidaat
Tõnis Taal, Aili Taal
OÜ Taali Mesila

– Roela alevik, Vinni vald, Lääne-Virumaa
– Mahemesindus, 100 mesilasperet Lääne-Virumaa metsades.
– Aastas toodetakse 5 t mett. Mahemesindussaaduste (mahemesi, meesegud, õietolm, mesilasvaha) müük öko- ja loodustoodete poodides, tavakauplustes, laatadel.
– Tunnustatud mahemesila. Nüüdisaegsed tootmishooned, seadmed, tehnoloogia.
– Kaks palgatöötajat.

 

Aleksander Kilk, Eesti Mesinike Liidu juhatuse esimees

Aili ja Tõnis Taal on alati olnud oma tegevuses iseseisvad. Esimestena valisid nad mahemesinduse ja nüüd on nad nii Eesti suurimad kui ka parimad mahemesinikud, oma alal tõelised teerajajad.

Taalide jaoks on mahemesindus eelkõige mõtteviis, loomuomane filosoofia, mille järgi nad tegutsevad. Samas on see ka tegevusala, mis annab neile leiva lauale ja laseb lapsi koolitada.

OÜ Taali Mesila mett on esile tõstetud mitmel konkursil, neil on mesilaspere kohta kõrged toodangunäitajad. Samuti on Taalid valmis teisi õpetama ja koolitama. Nad korraldavad kursusi, et need, kes tahaksid mahemesindusega alustada, saaksid järje peale.

Eelmine luguAP 2012 Kalev Nurk – agronoom maaparandaja hingega
Järgmine luguAP 2012 Mati Kivipalu: Valgamaal kasvab teravili ja raps mühinal