Avaleht Põllumajandus AP 2012 Mati Kivipalu: Valgamaal kasvab teravili ja raps mühinal

AP 2012 Mati Kivipalu: Valgamaal kasvab teravili ja raps mühinal

Valgamaal kasvab teravili ja raps mühinal “Siiani on väga soodsad ilmad olnud ja saak tõotab tulla korralik,” räägib ASi Alovili tegevjuht Mati Kivipalu, kes peab teravilja ja rapsi tootmist kartulikasvatusest tunduvalt tulusamaks. Olen viimasel ajal ainult põllule pühendunud, varem laulsin ka laulukooris ja puhusin puhkpilliorkestris pasunat,” teatab ASi Alovili tegevjuht Mati Kivipalu. Kõige kodusemalt tunnebki mees end viljapõldude keskel. On ta ju eluaegse agronoomina töötanud aastakümneid kunagise Laatre sovhoosi põldudel. Valgamaa mullad, kus Alovili majandab, pole teravilja kasvatamiseks sugugi kõige paremad. Siin peab ikka tunduvalt rohkem vaeva nägema kui näiteks rammusamatel Kesk-Eesti muldadel. “Kes oleks seda teadnud, et vilja- ja rapsihinnad nii kõrgele tõusevad! Mul on juba pool saagist lepingutega madalama hinnaga fikseeritud,” räägib Mati Kivipalu oma rapsipõllu keskel. Edasi loe Maalehest

 

KANDIDAAT
MATI KIVIPALU
AS Alovili

– Tõlliste vald, Valgamaa.
– Teravilja- ja rapsikasvatus.
– Maid haritakse 504 ha-l, sellest omandis 199 ha.
– Teravili kasvab 280 ha-l, möödunud aasta keskmine saagikus 3,8 t/ha.
– Rapsi kasvupind 110 ha, kartulil 3 ha.
– Mullaviljakuse tõstmiseks ja keskkonnanõuete täitmiseks kasvatatakse ristikut 89 ha-l.
– 7 töötajat.
– Kaasaegne põllutehnik

KOMMENTAAR

JAAN BACHMANN
Valgamaa Põllumeeste Liidu nõuandekeskuse juhataja

Mati Kivipalu on tegutsenud väga pikka aega oma sünnikohas, jäädes kodukandile truuks. Kui 1990. aastail Laatre sovhoos reorganiseeriti, võttis ta koos juhatajaga taimekasvatuse osakonna üle ega pannud maalt plehku nagu paljud teised.

Kivipalu pole kunagi taga ajanud kõrgeid töökohti ega kunstlikku sära, vaid on sihipäraselt oma kodukandi põllumajandust edendanud. Ta on maakonnas tunnustatud maaelu edendaja, kelle tootmine on uuenduslik. Ka saab ta oma põldudelt pidevalt korralikke ja kõrgeid saake. AS Alovilja juhib Mati Kivipalu kindlakäeliselt.

Meie nõuandekeskusest on ta saanud nii taimekasvatusalast nõu kui ka soovitusi põllumajanduse ökonoomika ja tehnoloogia osas, et soetada uut tehnikat.

Eelmine luguAP 2012 Tõnis ja Aili Taal: Mahemett maiustatakse mesikäpaga võidu
Järgmine luguAP 2012 Leonid Linkov – Aravetel troonivad robotlaut ja biojaam