AP 2012 Maie Mõlder: Lehm pole tootmisvahend, vaid sõber

Maie Mölder: Lehm pole tootmisvahend, vaid sõberParima piimakarjakasvataja tiitli pälvinud Maie Mölder peab Vorbuse farmi lehmade hea piimaanni põhjuseks geneetikat, tõuaretust, õiget söödaratsiooni ja korralikke pidamistingimusi. “Lilled on mu armastus, nende eest hoolitsen siin farmi juures ja koduaias, nende juures unus­tan kõik mured, see on parim puhkus,” kutsub Vorbuse farmi rõõmsameelne perenaine Maie Mölder Maalehte esimese asja­na farmi juures õitsvat uhket lillepeenart vaatama. Aga sama suur armastus on ka loomad. Ega muidu ei oleks ta neid Vorbusel kogu oma töö­elu poputanud. Nii kui 1971. aas­tal EPA veterinaarina lõpetas ja sealsetesse lautadesse tööle läks, nii tänaseni välja. Edasi loe Maalehest.

AASTA PÕLLUMEES 2012 KANDIDAAT MAIE MÖLDER

AS Tartu Agro Vorbuse farm
■ Tähtvere vald, Tartumaa.
■ Piimakarjakasvatus.
■ Farmis 650 lehma, lisaks noorkari 900 looma ringis.
■ Keskmine toodang lehma kohta 2010. aastal 10 908 kg, 2011. aastal 10 665 kg.
■ 2000. aastast alates osaleb farm vissivõistlustel, saadud 13 vissi-ja kolm reservvissitiitlit.
■ Aretuspullide kasvata­mine ja müük. Tõumullikate ja -pullide müük.
■ 8 töötajat.

 

KOMMENTAAR
TANEL BULITKO, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juhatuse esimees:
Maie Mölder on Eesti veisekasvatajate hulgas üks säravamaid isiksusi. Meeletu töötahte ja suurte kogemus­tega naine juhib Eesti ühe edukaima põllumajandusette­võtte Tartu Agro ASi Vorbuse piimafarmi aretustööd. Tema intuitsioon aretusmaterjali valikul on muljet avaldav.
Laiemale loomakasvatusringkonnale on Maie tuntud kui üks tulihingelisemaid vissivõistluste osavõtjaid. 13 võitu kaunima Eesti lehma konkurs­sidelt on kujukas näide, kuidas juhtida ja motiveerida tippu nii hoolealused kui töökaaslased.
Eesti kõigi aegade parima laktatsioonitoodangu lüpsnud 9aastane lehm Jacqueline, kellel vaid mõnikümmend kilo jäi puudu 19 tonnist, on Maie üks lemmikuid. Üldse on viiesajast Eesti parimast laktatsioonitoodangust üle 70 pärit Vorbuselt.
Maie on olnud üks teera­jajaid ka Eestis tänapäevaste piimakarjafarmide käivitamisel.
Läbi ja lõhki tõuaretaja hingega Maie Mölder tunneb oma hoolealuseid ka nägupidi, samuti teab ta peast nende sugupuid ning järeltulijaid.
Eelmine luguEesti parim noortalunik on Jaan Piigert Järvamaalt
Järgmine luguMaamajanduse infoportaal sai uue kuue