AP 2012 Jüri Simovart – Maakari tõstab talu väärtust

Maakari tõstab talu väärtustJüri ja Maarja Simovart Harjumaalt Palu talust on juba aastakümneid innustunud maakarja kasvatajad, aretajad ja säilitajad. Palu talu Nissi vallas Jaanika külas on suurest teest parasjagu nii kaugel, et pere saab siin omasoodu toimetada. Taluni viiva tee ääred on kenasti lagedaks niidetud, andes aimu, et siin toimetab töökas ja korralik rahvas. Jüri ja Maarja Simovart on siin elanud juba paarkümmend aastat ning oma elukorraldusega igati rahul. Simovartid on ühed tunnustatumad maakarja kasvatajad Eestis. 1990. aastate algusest on see talupere aretanud ja säilitanud ohustatud eesti maatõugu. Jüri ja Maarja Simovart tunnistati esimesena parimaks maatõu aretajaks, neile anti ka Eesti Maakarja Kasvatajate Seltsi ränd-hõbekarikas 2009. aastal. Lisaks on talu töötoas seinad täis aukirju ja Luige näitustelt saadud medaleid ehk rosette – tunnustuseks parimate maatõugu lehmade eest. Edasi loe Maalehest..

KANDITAAT

JÜRI SIMOVART

Harjumaa, Palu talu

– Piimakarjakasvatus, 27 lüpsilehma, neist 12 maatõugu.

– Maad omandis 40,6 ha, rendimaad 30 ha.

– Karja- ja heinamaad, silo ja heina varumine.

– Palgatööjõud – 0,5 kohaga sulane.

– Toorpiima ja liha müük.

KOMMENTAAR

Vello Ilves

Harju Taluliidu nõuandeteenistuse juhataja

Jüri ja Maarja Simovart on väga asjalikud talupidajad, nad tegutsevad suuri sõnu tegemata. Nõu ja abi küsivad meilt ainult siis kui vaja.

Simovartid käivad meie koolitustel ja olen neid aidanud äriplaanide koostamisel.

Tõsi, Simovartid on oma äriplaanid ikka ise väga korrektselt teinud ja tulevad siis nõuandeteenistusse oma mõtetele kinnitust saama.

Samas peab tunnistama, et praegune äriplaanide hindamise punktisüsteem ei soosi tõsiseid tegijaid, traditsioonilisi põllumehi. Plusspunkte saavad pigem need, kes on noored, mahedad ja tegelevad seenekasvatusega.

Eelmine luguIirimaa ja Eesti ühiseks huviks on aktiivsete tootjate toetamine
Järgmine luguMaalehe vahel hakkab ilmuma uus kuukiri Maamajandus