Aasta Põllumees 2020 kandidaat Karin Tiit töötas taluköögis välja tervislikud kanepitooted

Fotol: Karin Tiit, autor: Sven Arbet

Tammejuure mahetalu peretütar Karin Tiit pälvis omatoodetud kanepiõliga parima mahetoote tiitli ja ekspordib nüüd kanepitooteid ka välismaale.

“Me oleme kõige tuntum kanepitalu Eestis, inimesed saavad osta Tammejuure mahetooteid poodidest,” teatas Karin Tiit, kes majandab Tammejuure mahetalus Läänemaal koos ema-isa ja vennaga. Peretütar teeb kohe selgeks, et nende pere toodab õlikanepit, mis ei sisalda narkootilist ainet.

Tammejuure mahetalu pälvis 2018. aastal parima mahetootja tiitli. Talu puhkemajas on kõigi toodete näidised väljas ja sealt saab huviline neid ka osta. Kuldsete kätega peremehe hobiks on ehitamine ja nii kerkibki üks uhke taluehitis teise järel. Pere on üles kasvatanud viis last, enamik neist on talus abiks praegugi.

Alaliselt töötab siin ka peretütar Karin, kes elab oma perega talust mõne kilomeetri kaugusel, Karini peres kasvab kaks last ja tema insenerist abikaasa ei ole talutöödega seotud, kuid aitab vahel tehnilise nõuga. Maad haritakse Tammejuurel 600 ha ja kõigil on oma tööjaotus.

“Mina olen eluaegne mölder,” teatas pereema Anita Kuusemaa, kes juhib tegevusi töötlemiskeskusse rajatud taluveskis. Tema põhitööks on jahude, helveste ja õlide valmistamine. Maaülikooli magistrikraadiga perepoeg Kaupo Kuusemaa vastutab agronoomina kõigi põllutööde eest. Aeg-ajalt on abiks ka noorem õde Kairi.
Isa Teet Kuusemaa juhib viljaterminali tööd, vastutades viljakuivatamise ja kvaliteedi eest. Nimelt on selle pere maheviljaterminal ainuke Läänemaal ja nii pakutakse teenust ka teistele mahetalunikele.

Suurlinna asemel talutöö

Karin ise tegeleb müügi, turunduse ja tootearendustega, suvel veab ka traktoriga vilja.

“Meil on taimekasvatus, ise töötleme oma tooraineid, tegeleme taluturismiga ja käime laatadel-messidel oma kaupu tutvustamas,” selgitas Karin lühidalt oma tegevusi talus. Viimased kolm aastat on uueks valdkonnaks veel ka maheda sertifitseeritud külviseemne tootmine, mis on samuti proovikivi.

“Vanaema õpetas mind juba lapsena lehmi lüpsma,” rääkis Karin. Nende pere lapsepõlv mööduski karjas olles ja loomi hooldades. Kümme aastat peeti talus piimakarja, nüüd on täielikult mindud üle viljakasvatusele ja toidutöötlemisele.

Ta meenutas, kuidas isa ütles 2010. aastal, et hakkame nüüd kanepit kasvatama. Sealt see mõte alguse saigi. Karin õppis tollal Tallinna Majanduskoolis turundust ja tegi ka lõputöö kanepitoodete müügist ning kanepi väärt omadustest. Tollal töötas ta kooli kõrvalt tolliagentuuris, aga otsustas lõpuks siiski tulla tallu tagasi. Põllumajandustootja kutse sai ta Järvamaa Kutse-hariduskeskusest.

2012. aastal hakkas Karin Tiit esimesena Eestis tootma kanepiõli, aastatega on see toode rahva seas tuntuks saanud.

Loe edasi Maalehest.

Aasta Põllumees 2020 kandidaat Karin Tiit
Tammejuure mahetalu.
Läänemaa.
Maheteraviljakasvatus 600 ha-l, sellest omandis 400 ha.
Nisu, kaer, hernes, rukis, rüps. Tööstuslik õlikanep 80 ha-l.
Jahude, helveste, õlide tootmine oma taluveskis ja müük, 40 toodet.
Rajatud kaasaegne maheviljaterminal ja päikesepark.
Majandamine peretaluna.
Kaks töötajat.

Eelmine lugue-Seminar: Eesti ja Läti tööstussektorite varustamine kodumaise taastuvenergiaga
Järgmine luguAasta Põllumees 2020 kandidaat Ille Kasvand pakub parimaid kodumaiseid õunasorte