Baltimaade põllumajandusministrid täpsustavad koostööd

Täna toimub Leedus Balti riikide põllumajandusministrite kohtumine, et täpsustada samme ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) ja otsetoetuste läbirääkimistel.

„Kõige olulisem küsimus uue finantsperioodiga seoses on otsetoetuste sisu reformimine, millega kaasneks toetuste võrdsem jaotamine liikmesriikide vahel,“ ütles Eesti põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. „Täpsustame Läti ja Leedu kolleegidega taktikat ja edasisi samme, et seista ühiselt Balti põllumeeste õiguste eest.“

Balti riikide põllumajandusministrite kolmepoolsel kohtumisel oli arutusel Euroopa Liidu otsetoetuste võrdsustamine ning maaelu vahendite osakaal ühise põllumajandus eelarves. Eesti peamine huvi on saavutada otsetoetuste võrdsustamine liikmesriikide vahel võimalikult kiiresti nii, et see ei toimuks maaelu arengu vahendite arvelt.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder  ütles tänasel kohtumisel Läti ja Leedu põllumajandusministritega, et Balti riigid peavad jätkama ühiselt liitlaste otsimist võrdsemate konkurentsitingimuste saavutamise nimel.

„Oleme Läti ja Leedu kolleegidega ühisel seisukohal, et järgmisel eelarveperioodil tuleb Balti riikidele leida sobiv lahendus Euroopa Liidu siseturul võrdsete konkurentsitingimuste saavutamiseks ja otsetoetuste kiiremaks võrdsustamiseks. Euroopa Komisjoni väljapakutud lahendus tõsta meie otsetoetused 58 protsendini EL keskmisest ei ole piisav,“ ütles minister Helir-Valdor Seeder. „Võrdsed konkurentsitingimused teiste EL liikmesriikidega saavutame ainult otsetoetuste kiirema võrdsustamisega. Teeme Läti ja Leedu kolleegidega toetuse leidmise nimel tihedalt koostööd.“

Aasta alguses, 20. jaanuaril allkirjastasid Eesti, Läti ja Leedu põllumajandusministrid ja põllumajandusorganisatsioonide juhid Berliinis ühisdeklaratsiooni, milles nõutakse võrdseid konkurentsitingimusi ja põllumajanduse otsetoetuste kiiret võrdsustamist. Ühisdeklaratsioonis märgitakse, et teistest Euroopa Liidu riikidest madalamad otsetoetused pärsivad Balti riikide talunike võimalusi konkureerida ühisturul.

 

Eelmine luguValitsus plaanib 2013. aastal maksta 24,3 miljonit eurot täiendavaid otsetoetusi
Järgmine luguSeeder: ootame Riigikogult avaldust Eesti põllumeeste toetuseks