Uuring: mahetoidu ostjaid pole palju

Värskest kauplusekülastajate seas läbi viidud mahetoodete tarbijauuringust selgus, et ligi pooled vastanutest ei ole sel aastal mahetoodangut ostnud või ei ole seda teinud teadlikult.

Põllumajandusministeeriumi tellitud värskest uuringust selgub, et 82% küsitletud kauplusekülastajatest oskavad eristada mahe- ja tavatooteid, neist 60% olid selle aasta jooksul ka mahetoodangut ostnud, 7% ei olnud selles kindlad ja 33% ei ole mahetoodangut ostnud, vahendasid ERRi raadiouudised.

Uuringu ühe läbiviija Elen Peetsmanni sõnul jagunesid vastajad gruppidesse.

“Esimene grupp on selline, kes teavad teemast päris palju ja neile pakub see huvi. Teine grupp on need, kelle teadmised on nii ja naa ja kolmas grupp on tarbijaid, kes ei tea teemast midagi ja neile ei paku see teema ka huvi,” rääkis ta.

Väga sageli tahetakse Peetsmanni sõnul segamini mahetooted ja lihtsalt Eestis toodetud kaup.

“Öeldakse, et Eestis toodetud ongi peaaegu mahe, aga mahetootmine toimub kindlate reeglite järgi, nii tootmine kui töötlemine on kontrollitud. Tegelikult ikkagi on vahe olemas,” ütles ta.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi sõnul ei saa sellise tulemusega kindlasti rahul olla.

“Arenguruumi on küll. Kindlasti ei saa täna rahul olla sellega, kui palju tarbitakse mahetoitu ja kui palju teatakse mahetoidust. See on ikkagi ülimalt väike protsent mahetoodangust, mis jõuab täna lõpptarbijani, nii et rahulolust on asi kaugel,” rääkis minister.

Seederi sõnul ongi kõige põletavam probleem mahetoodangu jõudmine lõpptarbijani.

“Riigi eesmärk on, ja peabki olema, et mahetoodang, mida me juba täna toodame, et see jõuaks maksimaalselt tarbijani. Siin on meil suur töö ära teha, kui me räägime, et teraviljasaadustest ja lihast tugevalt alla 10 protsendi jõuab lõpptarbijani, piimatoodete puhul on see protsent küll suurem, aga ka väike – 20% juures,” märkis ta.

Mahetoodetest ostavad eestlased peamiselt köögivilju, piimatooteid, teraviljatooteid, puuvilju ja marju ning moose ja mahlu. Peamiseks ostmata jätmise põhjuseks tõid küsitletud kõrge hinna ja kolmandik küsitletutest ei pea mahetoodete ostmist vajalikuks. Ülejäänud kasvatavad neid ise või saavad mahetoodangu tootjalt otse kätte.

Allikas: ERR

Eelmine luguToidukaupade hinnad novembris enamasti odavnesid
Järgmine luguEesti on liitumas Rahvusvahelise Põllumajanduse Arengu Fondiga