Toidukvaliteedimärgid on tõhus turundustugi

Põllumajandus-Kaubanduskoda kutsub taas toidutööstuseid taotlema oma toodetele kvaliteedimärke Tunnustatud Eesti Maitse (pääsukesemärk) ja Tunnustatud Maitse(ristikumärk). Pääsukesemärk antakse kvaliteetsele tootele, mis on valmistatud Eestis kodumaisest põhitoorainest. Ristikumärk antakse kvaliteetsetele toodetele, mille valmistamiseks kasutatud põhitooraine ei pea olema kodumaine.

TMTEMMärgi taotlemiseks tuleb tootjal esitada avaldus, toote põhjalik kirjeldus (koostisained), füüsikalis-keemiliste ja mikrobioloogiliste laborianalüüside koopiad, pääsukesemärgi taotlemisel ka tooraine kodumaist päritolu tõendav dokumentatsioon. Märgi taotlemisdokumente ootame EPKK-sse hiljemalt 27. septembriks.

Uuringud kinnitavad, et kvaliteedimärgid aitavad toodetel tarbijatele paremini silma paista. Konjunktuuriinstituudi tänavu aprillis avaldatud uuringu kohaselt on EPKK poolt välja antavad pääsukesemärk ja ristikumärk Eestis kasutatavatest toidumärgistest kõige tuntumad. Emori poolt 2010.a. läbiviidud uuring kinnitab, et tarbijate usaldus märkide vastu püsib kõrge – 9 inimest 10st peab märke usaldusväärseteks. EPKK viib märkide tutvustamiseks igal aastal läbi teavituskampaania.

Toiduainete päritolu ja kvaliteedi hindamine toimub oktoobris. Tooteid hindavad toiduainetööstuste, teadusasutuste ja -laborite erialaspetsialistidest koosnevad ekspertkomisjonid. Eksperdid on saanud hindamise läbiviimiseks EPKK poolt vastava koolituse. Hindamine toimub väljatöötatud kriteeriumide alusel, ekspertide isiklikud maitse-eelistused arvesse ei lähe. Objektiivsuse tagamiseks hindavad eksperdid tooteid anonüümselt, ilma et nad teaksid konkreetse toote valmistajat ja kaubamärki.
Tooteid hinnatakse järgmistes tootegruppides:
1) lihatooted; 2) piimatooted; 3) pagari- ja teraviljatooted; 4) aedviljakonservid, salatid, kastmed, mittealkohoolsed joogid ja mesi; 5) kalatooted; 6) alkohoolsed joogid.
Tänavu märgikandmise õiguse saanud toode võib seda kanda 31. detsembrini 2012. Juhul, kui toode juba kannab märki ja vastab jätkuvalt kõikidele esitatud tingimustele, saab litsentsi igal aastal pikendada. Lisainfot hindamise ja vajalike dokumentide kohta leiate meie koduleheküljelt www.epkk.ee (menüü „Toidumärgid“ alt).
Põllumajandus-Kaubanduskoda on toidukvaliteedimärke välja andnud 1998. aastast alates.
Ootame ettevõtteid oma toodetele kvaliteedimärke taotlema!
Lisainfo: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, tel. 600 93 49, e-post: info@epkk.ee,www.epkk.ee
Eelmine luguSeeder: Uute lüpsilautade avamine näitab piimatootmise elujõulisust
Järgmine luguBaltimaade põllumehed nõuavad võrdseid konkurentsitingimusi