AP 2019 kandidaat: Tiina ja Ivo Tomson on parimad lihaveisekasvatajad

Fotol: Tiina ja Ivo Tomson, autor: Sven Arbet

Parima mahetootja ja lihaveisekasvataja tiitli võitnud Tiina ja Ivo Tomson on seitsme aastaga oma tootmise tipptasemele viinud.

Tõrva lähedal Patkülas nosib teeäärsel karjamaal rahulikult aberdiin-anguste kari, taamal kõrgub kaasaegne lautade-hoonete kompleks. Kaugelt paistab silma kaubamärk Vilsi Angus ja kogu hoonete ümbrus on korralikult tänavakividega kaetud. Siin majandab nelja lapsega pere – Tiina ja Ivo Tomson, kes tulid põllumajandusse hoopis teisest valdkonnast, tulid uue mõtteviisiga ning korjavad nüüd järjest auhindu konkurssidelt.

Igas ettevõtmises on Tomsonitele abiks Tiina vanemad, lisaks on üks palgatöötaja. Perenaine Tiina selgitas, et kolm last on juba täiskasvanud ja suurematele töödele tulevad ka lapsed appi. Nii käib majandamine Vilsi OÜs peretalu põhimõttel mitme põlvkonna abiga.

Aasta algul pälvisid Tiina ja Ivo Tomson Maaelu Edendamise Sihtastuselt (MES) parima lihaveisekasvataja tiitli. Nüüd septembris aga kuulutati nad ka parimateks mahetootjateks. Konkursivõidu mahetootmises tõi korraldajate hinnangul Tiina ja Ivo Tomsonile nende väga professionaalne aretustöö, uuendusmeelsus ja hiljuti rajatud tootmiskompleks.

Pererahva sõnul on tore, et nende tegemisi Valgamaal on ka üle Eesti märgatud ja hinnatud. “Eestimaal on suurepärased looduslikud võimalused maheda rohumaaveise kasvatamiseks. Loodame, et lõpuks hakkab ka tarbija selliselt toodetud liha väärtust mõistma ja hindama,” teatas Tiina Tomson.

Alustasid seitse aastat tagasi

Põlised tõrvalased Tiina ja Ivo Tomson tulid maale majandama seitse aastat tagasi, kui otsustasid Tiina vanemate talumaadele uue rakenduse leida.

Tiina on aastaid olnud raamatupidaja ning asutanud oma raamatupidamisfirma. Ivo on hariduselt ehitusinsener, tema põhitöö oli palkmajade ehituse juhtimine OÜs Ritsu Ehitus. “Kahe palja käega ei ole praegu noortel võimalik põllumajanduses alustada. Pangalaenuks heast ideest ei piisa, vaja on mingeid tagatisi,” tõi esile peremees. Neil olid maaettevõtluse alustamisel suureks toeks Tiina vanemad oma teadmiste ja talumajapidamisega.

Loe edasi Maalehest.


Marika Oeselg, MESi nõuandeteenistuse loomakasvatuskonsulent: Sihikindel talupere

Ivo ja Tiina toimetamised on jätnud sügava mulje ühe talupere sihikindlusest ja oma ettevõtte eesmärgi teadmisest. Praegu kasvatab talu tõuloomi ja esitleb näitusel tõupulle. Muljetavaldav on olnud nende huvi teadlikult sööta loomi ja tegelda rohumaade korrashoiuga – see on andnud võimaluse saavutada rohusöötadega märkimisväärseid nuumatulemusi.

Kandidaat Tiina ja Ivo Tomson

  • Vilsi OÜ
  • Valgamaa
  • Lihaveisekasvatus, 120 tõupuhast aberdiinangust.
  • Tõuaretus ja lihaveiste müük.
  • Mahetootmine, maad kasutatakse söödatootmiseks 226 ha, sellest omandis 60 ha.
  • Kaasaegne tootmiskompleks.
  • Pereettevõte.
  • Üks töötaja.

Foto: maaleht.delfi.ee

Eelmine luguPõllumeeste avalik pöördumine valitsuserakondadele: soodusmääraga kütus on kodumaise toidutootmise konkurentsivõime oluline nurgakivi
Järgmine luguRiigikogu keskkonnakomisjon tutvub põllumajanduse köögipoolega