Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder kohtus 21. juulil Euroopa Komisjoni tervise- ja tarbijaküsimuste voliniku John Dalliga ning arutas temaga toiduainete märgistamist pakenditel, et see oleks tarbijatele senisest selgem ja täpsem.
“Toitumisalase teabe levitamine ja toidumärgistuse arendamine aitavad tarbijatel teha paremaid toitumisvalikuid ning edendada tervislikke toitumisharjumusi,” ütles Seeder. „Tarbija jaoks on oluline teada toidu päritolu ja valmistajat ning ka selles sisalduvaid aineid.”
Euroopa Komisjonis on juba pikemat aega arutatud toitumisalase teabe märgistamise küsimusi, nendeks on näiteks energiasisaldus, rasvade, süsivesikute, suhkru, valkude ja soola kogused. Praeguseks on Seedri sõnul antud küsimuses saavutatud mitmetes olulistes punktides Eestit rahuldavad tulemused.
Põllumajandusministeeriumi teatel on üheks olulisemaks muudatuseks toitumisalase teabe kohustusliku esitamise nõue. Oluline on kirja suuruse kehtestamine, mis on minimaalselt 1,2 mm tähe kõrgust. Samuti peab tekst olema loetav ehk märgistus peab olema loetav igasuguse värvitooniga taustalt. Seni puudub ühtne regulatsioon, mis sätestab kirja suurust ja toitumisalase teabe esitamise kohustuslikkust, kuid Euroopa Liit plaanib selle kehtestamist.
Märgistamise eelnõus on ka lahti kirjutatud, millised käitlejad vastutavad toiduahela lõikes märgistamise õiguse eest. Põhinõue on, et toidu märgistamise eest vastutab käitleja, kelle nime või ärinime all toitu turustatakse. Eelnõu kohaselt antakse ettevõttele aega 3 aastat pakendite vastavusse viimiseks uutele nõuetele.
Samuti on Euroopa Liidu kui ka Eesti tarbija jaoks ministeeriumi hinnangul tähtis, et tervisealaste väidete osas tehakse otsused võimalikult kiiresti ja need otsused põhineksid sõltumatute teadusinstitutsioonide ekspertarvamustel.