Regionaalminister Raplamaal

Foto: Kaisa Vahtmäe

Regionaalminister Madis Kallas külastas Raplamaad, et tutvuda põllumajandussektori ettevõtjatega ning näha reaalseid põua kahjusid.

Minister Kallas külastas teisipäeval, 20. juunil Raplamaal kahte ettevõtet – Kehtna Mõisa OÜ-d ja Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistut. Koja esindaja korraldas kohtumised ning oli kaasatud külastuskäikudel. Visiidi peamiseks eesmärgiks oli saada parem ülevaade sektori ettevõtjate igapäevasest tööst ning arutleda ekstreemsetest ilmastikuoludest tekkinud kahjude üle. Lisaks soovis minister saada sektorilt sisendit, mis võiks olla lahenduseks, kuidas riik saaks olukorda leevendada ja tootjaid aidata.

Ringkäiku alustati Kehtna Mõisa OÜ-st, kus ettevõtte juht Siim Riisenberg näitas oma lehmakarja ning laudakompleksi. Kehtna Mõisal on ~800 lüpsilehma ja ~7000 munakana. Sealjuures tegeletakse ka taimekasvatusega ning väikeses lihatööstuses valmistatakse erinevaid lihatooteid. Visiidi jooksul külastati ka Riisenbergi põldusid, kus paistsid hästi välja põuase hooaja alguse kahjud – madala taimikuga paljuski kolletuvad põllud, kus kohati on taimik lausa olematu. Rohumaal, kus kuu aega tagasi oli tehtud esimene niide, puudub taimik, mida oleks vaja tavapärasel aastal juba nädala või kahe pärast koguda. Järgmisel nädalal hakatakse hoopis rukkipõllult taimikut siloks koristama. Teravili võib olla, aga silo peab olema!

Pärast Kehtna Mõisa külastust ootas Keavas Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ), kus meid võtsid vastu Tanel-Taavi Bulitko ja Jane Mättik. Esmalt andsid ühistu esindajad ülevaate nende tegevusaladest ning tänasest olukorrast. ETKÜ koondab 450 veisekasvatajat ning korraldab kogu veiste aretustööd Eestis. Keava seemendusjaamas on ETKÜ-l ~120 looma ning seemendusjaama laboris teostatakse pullidele spermide sigimisvõime uuringut. Minister sai näha 1400kg kaaluvat pulli ning sperma kogumist ja sellele järgnevat analüüsiprotsessi.

Kallas tõdes ringkäigu lõpuks, et sellised maastikul käigud ja ettevõtete külastused on tema töös suureks abiks ning annavad vajalikku sisendit ettetulevate küsimuste korral. Lisaks, loodud otsekontaktid võimaldavad kiiremat ja efektiivsemat suhtlust, mida on ministril töös pidevalt vaja. Kallas sõnas ka, et tunneb, et EPKK on tema jaoks tugev partner ning hea meelega jätkab ettevõtete külastustega koos koja esindajatega.

Eelmine lugu20.06.2023 EPKK infopäev „Väetiseturu seminar“
Järgmine luguLepiti kokku jahipiirkondade kasutusõiguse lepingute pikendamisprotsessi jätkumises