Protestikontsert Tallinnas Raekoja platsil ja lõkked Via Baltica ääres

5. veebruaril kogunevad Balti riikide põllumehed taas protestiaktsioonile, et nõuda võrdseid konkurentsitingimusi Euroopa Liidus. Eesti põllumeeste esindajad kutsuvad kõiki kell 16.30 Tallinnas, Raekoja platsil toimuvale Bonzo kontserdile. Pärast kontserti jagavad põllumehed kontserdikülalistele mulgiputru. Seejärel kell 17.30 süütavad põllumehed Via Baltica maantee ääres igal kilomeetril euroheinapallid, et anda Brüsselile märku oma nõudmistest. Euroopa Liidu järjekordne ülemkogu toimub Brüsselis 7. ja 8. veebruaril.

Taustaks

7.−8. veebruarini toimub Euroopa Ülemkogu, kus loodetavasti saab lõpliku kuju ühenduse eelarve aastateks 2014−2020, sh ka põllumajandustoetused. Sellest sõltub Eesti ja teiste Balti riikide põllumeeste konkurentsivõime järgneval seitsmel aastal ja kohaliku toidu hinnad.

Tänu põllumeeste eelnevatele aktsioonidele – allkirjade kogumine, „ÜPP Balti traktor“ jt – on meile algselt pakutud 58% tase EL otsetoetuste keskmisest pisut suurenenud, kuid mitte nii palju, et see põllumehi rahuldaks. Head tööd toetuste võrdsustamiseks on teinud nii Eesti-Läti-Leedu valitsusjuhid, põllumajandusministrid kui ka europarlamendi saadikud.

  1. veebruaril kogunevad Eesti põllumehed taas Tallinnasse Raekoja platsile protestiaktsioonile, et nõuda võrdseid konkurentsitingimusi Euroopa Liidus.

Eesti Põllumeeste Keskliidu asepresidendi Jaan Sõrra sõnul on see loodetavasti viimane põllumeeste protestiaktsioon ÜPP teemal. „Oleme teinud kõik endast oleneva, et Brüsselisse jõuaks Balti põllumeeste ühissõnum: ELi aluspõhimõtted – solidaarsus ja võrdsus – väljenduvad karjuvalt ebavõrdsete põllumajandustoetuste valguses vaid sõnades. Tehke sõnad teoks, siis muudavad ka põllumehed oma tänaseks väljakujunenud arvamust „lõuad pidada ja edasi teenida“, mis meenutab kangesti ühte läbielatud liitu“, sõnas Jaan Sõrra.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus peab täiendavaid jõupingutusi ja aktsioone meie põllumeeste konkurentsitingimuste võrdsustamiseks väga oluliseks. „Novembri ülemkogu tulemusi analüüsides valitseb täna reaalne oht, et Eesti põllumajandustoetused langevad 2014. aastal võrreldes tänavusega üle 13%, sest siseriiklike toetusi enam maksta ei tohi. Sellega ei saa mingil juhul leppida, arvestades meie toetuste niigi ebavõrdselt madalat taset,“ ütles Roomet Sõrmus.

Kutsume kõiki meie toetajaid ja Eesti toidu eelistajaid 5. veebruaril kell 16.30 Tallinnasse Raekoja platsil toimuvale meeleavaldusele ja Bonzo kontserdile, kuhu on rääkima kutsutud kõigi parlamendierakondade esindajad, põllumajandusminister ja Tallinna linnapea. Kell 17.30 süütame ühiselt heinapaki, mis on signaaliks Via Baltica trassil kuni Läti piirini paigutatud heinapakkide süütamiseks. Pakume linnarahvale ka ehtsat mulgi putru.

Sellega anname märku, et EL ühine põllumajanduspoliitika on oma aja ära elanud ja vajab tõsist reformi, mis arvestaks solidaarsust ja võrdsust EL liikmesriikide vahel – see tuleb „ära põletada“. Juhime tähelepanu samuti nn euroheina probleemile, mis ka uues ÜPP-s pole tänaseni lahendust leidnud – võrdset hektaritoetust saavad nii need, kes kasvatavad põllukultuure kui ka need, kes heina lihtsalt üks kord aastas niidavad või põllule maha purustavad.

Heinapakid paigutatakse trassile juba 2. veebruaril ja tähistatakse plakatitega „Võrdsed võimalused Balti põllumeestele“. Lõkked jätkuvad Lätis, pidulik tule üleandmine toimub Ikla piiripunktis kell 17.30.

Euroheinarullide süütamiseks oleme palunud abi meie erakondade noortekogudelt, kes hakkavad tulevikus meie poliitikat kujundama. Isamaa ja Respublica Liidu, Keskerakonna, Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna noortekogude liikmed olid meelsasti nõus meid aitama.

Kutsume üles kõiki põllumehi ja vabatahtlikke süütama ka oma lõkked maantee ääres, et tulede vahed oleks veelgi tihedamad. Vastavalt pääste- ja maanteeameti nõudele ei tohiks lõke tossata ega segada liiklust ja see peab olema maanteest vähemalt 15 meetri kaugusel. Lõke peab paiknema tee suhtes allatuult, et tekkiv suits ei liiguks maanteele ja ei tekitaks liiklusohtlike olukordi. Solidaarsuse märgiks võiks 17.30 lõkkeid süüdata üle Eesti!

Palume kõiki neid, kes kasutavad Facebooki, teha oma lõkkest ka fotosid ja laadida üles:www.facebook.com/ToetaPollumeest.

Ajakava

16.30. Tallinnas Raekoja platsil algab meeleavaldus ja kontsert. Erakondade noortekogude liikmed kogunevad trassile ja valmistavad ette heinapakkide süütamise.

17.30. Süüdatakse üheaegselt heinapakid Raekoja platsil ja Via-Baltica trassil. Ikla piiripunktis antakse tuli üle Läti põllumeestele ja süüdatakse ühine lõke. Pakume Raekoja platsil mulgi putru.

Ohutusest maanteedel

Põllumajandus-Kaubanduskoda  koostöös Põllumeeste Keskliiduga korraldab laupäeval, 2. veebruaril heinapakkide veo trassil Tallinn-Ikla. Iga kahe kilomeetri tagant paigaldatakse kaks heinapakki mõõtudega 30x40x100 cm tee äärde koos plakatitega „Võrdsed võimalused Eesti põllumeestele“.

Teisipäeval, 5. veebruaril on iga heinapaki juurde organiseeritud inimene, kes tegeleb selle süütamisega täpselt kell  17.30, hilisema tule jälgimise ja platsi korrastamisega.

Samas kutsume üles ka kõiki põllumehi ja vabatahtlikke süütama oma lõkked maantee ääres, et lõkete vahed oleks veelgi tihedamad.

Vastavalt päästeameti ja maanteeameti nõudele ei tohiks põletatav heinapakk ületada meie poolt antud paki mõõte, peab olema kuiv ja mitte tossama (suurte heina või põhurullide põletamine ei tohi Maanteeameti nõudel toimuda teele lähemal kui 50 meetrit).

Lisaks tuleb tuli teha metsast, maanteest ja hoonetest vähemalt 15 meetri kaugusele. Kaasas peavad olema esmased tulekustutusvahendid ning lõke peab paiknema tee suhtes allatuult, et tekkiv suits ei liiguks maanteele ja ei tekitaks liiklusohtlike olukordi.

Samas võib protesti märgiks soovi korral paigutada põllu serva tule juurde traktorid (samuti 15 meetri kaugusele maanteest).

Kes soovib teha suurema lõkke, peab seda tegema vähemalt 50 m kaugusel maanteest ja allatuult! Samas parem oleks teha tihedamalt pisemad lõkked kui üks kaugemal asuv suur. Selleks võib kaasa võtta kasvõi suurte prügikottidega kuiva heina,  puid või tõrvikud ja süüdata need. Kes tulevad lõket tegema ei tohi parkida sõidukeid maanteele vaid peaksid leidma kõrvaltee kuhu auto parkida, et ei segataks trassil liiklust.

Kõikide vabatahtlike abi aktsiooni õnnestumiseks on väga oodatud, kuid palun toimige lõket tehes ja autot parkides selliselt, et välistada liiklusohtlikke olukordi!

Meie poolt paigaldatavate heinapakkide tihedus valdade lõikes:

Saue ning Kernu trassi pikkus 30 km, heinapakke trassil 20 punktis

Märjamaa, Vigala trassi pikkus 49km, heinapakke trassil 25 punktis

Halinga, Are, Sauga trassi pikkus 33km, heinapakke trassil 20 punktis

Tahkuranna, Häädemeeste trassi pikkus 58km, heinapakke trassil 25 punktis.

Pakkide täpne asukoht trassil selgub laupäeva jooksul.

Eelmine luguBalti põllumehed kohtusid Eesti valitsusjuhiga
Järgmine luguBalti riikide põllumehed korraldasid Brüsselis minilaulupeo