Põllumajandusettevõtteid oodatakse osalema elurikkuse suurendamise pilootprogrammi

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) ja Maaelu Teadmuskeskus (METK) kutsuvad põllumajandustootjaid, kes on huvitatud erinevate elurikkust soodustavate tegevuste katsetamisest, osalema rahvusvahelise projekti FARM Biodiversity pilootprogrammis. Programmiga oodatakse ühinema tootjaid Lõuna- ja Lääne-Eestist (Hiiumaa,  Jõgevamaa, Läänemaa, Põlvamaa, Pärnumaa, Saaremaa, Tartumaa, Valgamaa, Viljandimaa, Võrumaa). Lisaks kaasatakse Läti põllumehi Kurzeme ja Vidzeme piirkonnast.

Kandideerimistähtaeg on pikendatud kuni 1.oktoobrini 2024! 

Pilootprogrammi põhieesmärk on katsetada erinevaid tegevusi kaitsmaks ja soodustamaks elurikkust põllu- ja rohumaadel ning analüüsida nende tulemuslikkust ja mõju tootlikkusele. Igas osaleva ettevõttes valitakse välja demoala(d) ning neile koostatakse individuaalne tegevuskava elurikkust soodustavate praktikate kohta vastavalt alade iseloomule ja ettevõtte vajadustele. Tegevuskava viiakse ellu 2025-2026.aasta hooajal. Tulemusi analüüsitakse ja nende põhjal antakse ka tulevikuks soovitused elurikkuse edendamiseks põllu- ja rohumaadel. Samuti toetatakse suhtlust ja kogemuste vahetamist Eesti ja Läti piloottalude vahel läbi põllupäevade ning ühiste õppereiside.

Kokku soovime kaasata Eestist 5-7 pilootettevõtet. Osaleja võib olla tavapõllumajanduse esindaja, mahetootja või keskkonnasõbralik majandaja. Osalema oodatakse põllumajandustootjaid, kes tegelevad:

  • teraviljakasvatusega (kokku vähemalt 20 ha haritavat maad), või
  • loomakasvatusega kasutades eritüübilisi rohumaid- püsirohumaa, lühiajaline rohumaa, parandatud püsirohumaa (kokku vähemalt 20 ha), või
  • segatootjad, kes tegelevad teravilja- ja loomakasvatusega (haritava maa ja rohumaade kogupindala vähemalt 30 ha).

Osalevalt ettevõttelt ootame:

  • valmisolekut katsetada erinevaid elurikkust soodustavaid praktikaid koostöös METK-i ja EPKK ekspertidega.
  • ligipääsu võimaldamist pilootaladele/põldudele eluslooduse ekspertidele.
  • valmisolekut anda avatult infot oma põldude saagikuse, kultuuri, sordi, kasutatud agrokemikaalide jne kohta. Meie ekspertide meeskond kasutab andmeid ainult selleks, et hinnata, kuidas ja millest sõltub saagikus ja elurikkus.
  • valmisolekut tutvustada Eesti ja Läti kolleegidele, ekspertidele ja avalikkusele oma tegemisi ja projekti käigus saadud tulemusi.

Omalt poolt pakume:

  • igale põllumajandustootjale individuaalset lähenemist. Meie eksperdid annavad vahetut nõu, kuidas parandada põllumajandusettevõtte tootlikkust läbi elurikkuse suurendamise uute nõuete ja muutuva keskkonna taustal;
  • individuaalse plaani koostamist elurikkust suurendavate tegevustega jätkamiseks pikemas perspektiivis;
  • katsetega seotud peamiste otsekulude katmist;
  • infot selle kohta, kes elab teie põllul, rohumaal ja nende servades ja kuidas neid seal edasi hoida;
  • võimalust osaleda harivatel põllupäevadel Eestis ja õppereisidel Lätis ja teistes Euroopa riikides;
  • võimalust olla teistele põllumeestele teerajajaks ja heaks eeskujuks.

Projektis osalemiseks tuleb hiljemalt 01.oktoobriks täita kandideerimisavaldus SIIN. Küsimuste tekkimisel ootab sinu kirja Karmen Roost aadressile karmen@epkk.ee .

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Maaelu Teadmuskeskus koostöös Läti Põllumeeste Parlamendi, Läti Maaülikooli ning Läti Agroökonoomika Instituudiga viib aastatel 2024-2027 läbi projekti „FARM Biodiversity“, mille eesmärk on säilitada ja suurendada elurikkust põllu-ja rohumaadel Eestis ja Lätis. Projekti elluviimist toetab INTERREG Eesti-Läti Piiriülese Koostöö Programm.

Eelmine luguKutseeksamid oktoobris 2024
Järgmine luguPääsukesemärk Tallinna Toidumessil