Põllumeeste liit: Kallinenud piimast saavad põllumehed vaid pisku

Virumaa Teatajas ilmus 13. mail artikkel, kus põhjendati joogipiima hinna suurt tõusu poes eeskätt tootjatelt varutava toorpiima kallinemisega. Hea tarbija, jääb mulje, et kuni kahekroonine piimhinna tõus läheb tootjate taskusse! See ei ole nii, sest põllumehed saavad vaid 10−20 senti rohkem möödunud kuudega võrreldes.

Ühe liitri 4,2% rasva- ja 3,4% valgusisaldusega toorpiima eest saab tootja alates 1. maist parimal juhul vaid 4,3 krooni, aprilliga võrreldes on kasv 10 senti. Liitrist eeltoodud rasva- ja valgusisaldusega toorpiimast saab ühe liitri 2,5% kilepakendis piima ja 17 grammi võid.

Täna maksab 2,5%-line piim poes olenevalt pakendist 7,9−10,4 krooni liiter. Või keskmine hind on 100 krooni kilogramm. Paki kaalu varieerumisega viiakse tarbija segadusse, pakendid on 150  kuni 200 grammi, hind 17−23,1 krooni 200-grammine pakk. Ostjate meelitamiseks korraldatakse tihti sooduspakkumisi. Kokkuvõttes maksab poelettidel üks liiter piima piimasaadustena 8,6−12,1 krooni, farmerite osa sellest on vaid 4,3 krooni.

Järjekordselt ei saa me kõnelda heast kaubandustavast – müügihind on oluliselt tõusnud, kuid piimatootja osa sellest on vaid 10 senti!

Meenutagem, et juba kaks aastat järjest olid põllumeestele ülirasked, kogukahjumiga ligi 2 miljardit krooni. Õiglane oleks täna piima eest saada vähemalt 4,5 krooni, kuid ka selle hinna juures ei peaks piimasaaduste hinnad poes nii kallid olema.

Eesti Põllumeeste Keskliit (EPK) osundab kaubanduskettide poolt väljastatava teabe tendentslikkusele ning tarbija eksitamisele ebaadekvaatse infoga. Kutsume kaupluste juhte esitama tasakaalustatud hinnainfot. Sooviksime, et Eestisse jõuaks ka tegelikult hea kaubandustava.
EPK liikmed toodavad üle 80% Eesti piimast.

Lisainfo
Ülo Niisuke,
Virumaa Põllumeeste Liidu juhataja
528 8097

Jaan Sõrra
EPK asepresident
508 7320

Eelmine luguPõllumeeste liit: Kallinenud piimast saavad põllumehed vaid pisku
Järgmine luguEdda Vahtramäe: Punane kari on super!