Põllumeeste Keskliit: Piimaliitri kahekroonisest hinnatõusust jõuab piimatootja rahakotti 60 senti

Eesti Põllumeeste Keskliit, kelle liikmed toodavad 80% Eesti piimast, soovib ümber lükata ajakirjanike ja piimatöösturite väljaöeldu, et kaks krooni piima hinna tõusust jõuab põllumehe taskusse. Alates septembrikuu algusest saab piimatootja kilogrammi piima eest kuni 4,6 krooni. Aasta alguses oli see hind 4 krooni, keskmiseks hinnaks 2010. aastal kujuneb 4,25 krooni. Eelmise aasta piimahinnaga võrreldes, mis oli 3,3 krooni, on piima kokkuostuhind tõepoolest tõusnud. Eelmise aasta hind ei katnud tootmiskulusidki, rääkimata investeeringutest.

Piimatootjad on rahul selle aasta kokkuostu hinna tõusuga, mis ületab pisut piima omahinda ja võimaldab eelmise aasta miinust vähendada. Statistikaameti andmetel oli põllumajandussektori kogukahjum eelmise aastal ligi  2 miljardit krooni.

Piimatootjad ei ole pädevad andma hinnangut, kas kahekroonine hinnatõus on põhjendatud või mitte, sest tarbijahinda kujundavad töötlejad ja kaupmehed, kuid lükkavad ümber levitatud arusaama, et kahekroonine piimaliitri hinnatõus jõuab põllumehe rahakotti.

Nii töötlejatel, kui kaupmeestel, on kindlasti tekkinud lisakulusid seoses käibemaksu, aktsiiside, kütuse jne tõusuga. Seetõttu olekski tarbija suhtes aus välja tuua ka muud kulud, mis on kasvanud, mitte aga saata piimajoojatele sõnum, et piimahinna tõus on põhjustatud ainult piimatootjatele makstava raha suurenemisest.

Lisainfo: Jaan Sõrra, Eesti Põllumeeste Keskliidu asepresident, tel 50 87 320

Eelmine luguÜlo Kivine: piima hinda mõjutavad ekspordivõimalused ja maailmaturu hinnad
Järgmine luguAavo Mölder: piima hinna tõusu tõi Leedu