Põllumajandusettevõtted ootavad valdkonda rohkem selgust

EPKK nõukogu liikmed: Mirjam Pikkmets, Jaak Läänemets, Jaanus Marrandi, Jaanus Põldma ja juhatuse liige Ants Noot kohtusid regionaalministri Madis Kallasega.

9. mail kohtusid Eesti Põllumajandus- Kaubanduskoja esindajad regionaalminister Madis Kallasega, et arutada põllumajandus ja toidutootmise olulisi teemasid.

EPKK juhatuse esimees Ants Noot ütles Maaeluministeeriumi külastuse järel, et käsitlust leidsid olulised teemapunktid nagu tulevased kliimaeesmärkide täitmise nõuded ja maaelu tasakaalustatud areng.

Noot juhtis tähelepanu asjaolule, et Põllumajandus-Kaubanduskoda on suurim põllumajandusorganisatsioon. „Seetõttu pidasimegi oluliseks kohtuda regionaalministriga isiklikult ja võtta arutlusele teemad, mis on koja liikmetele väga olulised,“ tähendas Noot. „Näiteks kliimaeesmärkide täitmise raames tuleb leida tasakaal, et eriti toidutootjate sektori konkurentsivõime ei saaks kannatada.“

Koja juht märkis, et põllumajandus- ja toidutootmiseettevõtted on kindlasti valmis panustama seatud eesmärkide täitmisesse. „Kuid samal ajal ei tohi unustada neid eesmärke, mida sisaldab koalitsioonilepingu maaelu peatükk, seal märgitakse ära omamaise toiduga varustamist. Juba toidujulgeoleku vaatepunktist on see oluline teema ja seda ei tohi unustada,“ rääkis ta.

Noot ütles, et sektori teemasid tuleb hoida fookuses kuna põllumajandusettevõtetel on suur potentsiaal uuele majanduskasvule hoogu juurde anda. „Kuna Eestis on head tingimused toidutootmiseks: meil on maailmatasemel piima- ja lihaloomad loomad, meil on head tavad ja ettevõtted, ettevõtjad on nutikad ning investeeritud on palju viimastel aastatel ka keskkonnanõuete täimisesse, siis peaks rohkem kasutama võimalust, et toidussektor saaks panustada majanduskasvu,“ tõdes Noot.

Kuigi suurem eesmärk on tasakaalustada regionaalne areng ja nö mahajääjate kaasaaitamine, siis Noot rõhutas põllumajandussektori väga olulist rolli selles protsessis. „Sektor annab suurema osa töökohtadest, kujundab elukeskkonda maapiirkondades ja sellega on seotud palju teisi ettevõtlusvorme, kas teenustena või sisendina põllumajandussektorisse,“ selgitas ta.

Koja esimees ütles, et kohtumisel ei pääsetud mööda ka ministeeriumi nimevahetuse teemast. Regionaalministriga arutati seda küsimust ja EPKK nõukogu liikmed rõhutas vajadust säilitada ministeeriumi nimes viite toidutootmisele või põllumajandusele. „Kuna uue ministeeriumi enamus tegevusest, hinnanguliselt vähemalt 75%, seostub toidutootmise, maaelu või põllumajandusega siis oleks mõistlik, et ministeeriumi nimi kajastab selle sisu. Ei ole ühtegi põhjust, miks seda tegema ei peaks,“ avaldas ta arvamust. Vastav otsus tehakse valitsuses lähinädalal, kui see küsimus tuleb arutelule.

Eelmine luguBiosüsteemide inseneeria konverentsil tutvustatakse uusi tehnoloogiaid
Järgmine luguAarne Põldvere – Eesti sealiha kvaliteediuuringute teerajaja