Esmaspäev, 23. september
22. ‒ 24. septembrini toimub Helsingis ELi põllumajandus- ja kalandusministrite informaalne kohtumine, kus osalevad ka maaeluminister Mart Järvik, kantsler Illar Lemetti, toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai ja põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban. Kavas on arutelud, kuidas muuta põllumajandustootjate rolli kliimameetmete mõjutajana ning edendada kestlikku põllumajandust süsiniku mulda sidumise abil.
22. ‒ 24. septembrini külastab Eestit Hiina põllumajanduse aseminister Hr Wu Hongyao. Aseminister tutvub oma visiidi ajal Eesti maaelu arengu poliitikaga. Visiidi raames kohtub ka Eesti ja Hiina põllumajanduskoostöö töögrupp, kus arutatakse põllumajandustoodete kaubanduse arendamist ning kahepoolseid projekte teaduse ja tehnoloogia valdkonnas.
23. septembril algab Eesti toidu kuu raames kutsekoolides kalanädal. Kümnesse kutsekooli üle Eesti lähevad külla tippkokad, kes õpetavad koolide kokanduseriala õpilastele kohalikust kalast roogasid valmistama.
23. ‒ 30. septembrini toimub lambakasvatajate külastusreis Belgiasse, Hollandisse ja Saksamaale. Tutvutakse lammaste teekonnaga Eestist Hollandisse. Täpsem info aretus@lammas.ee.
Teisipäev, 24. september
24. septembril kell 14 toimub Riigikogu maaelukomisjoni istung, kus arutatakse ronkade põhjustatud kahju, kutsutud Keskkonnaministeeriumi ja Keskkonnaameti esindajad.
24. septembril algusega kell 10.55 toimub Orkla Eesti AS Põltsamaa tehases tasuta infopäev: Ressursside säästmine ettevõttes. Moderaator Eesti Toiduliidu juht Sirje Potisepp. Teemad: Ülevaade toiduainetööstusest – Oliver Olt, Swedbank AS; Ringmajandus ja tegevused Eestis – Mihkel Krusberg, Keskkonnaministeerium; Ülevaade ressursitõhususe meetmest ja muudatustest – Mihkel Krusberg, Keskkonnaministeerium; Ülevaade ressursitõhususe meetme taotlusest – Aire Arike-Trutin, Keskkonnainvesteeringute Keskus, projektikoordinaator; Praktiline kogemus toetuse taotlemisel – Argo Normak, Alecoq AS-i tootmisoperatsioonide juht; Praktilised näited ressursi vähendamisest tootmises koos soovituste ja kommentaaridega – Indrek Grossthal ja Henry Viira – Orkla Eesti Põltsamaa tehase juht ja tehnikajuht. Info ja registreerumine: liina@toiduliit.ee, tel 648497 või
registreeruda SIIN.
Kolmapäev, 25. september
25. ‒ 28. septembrini osalevad maaeluminister Mart Järvik, kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Siim Tiidemann koos ettevõtjatega maaelukonverentsil Seoulis Lõuna-Koreas. Minister peab konverentsil lõpusõnavõtu, kavas on ka kahepoolsed kohtumised, et ergutada eksporti ning arendada riikidevahelist koostööd.
25. septembril kell 9.30‒16.30 toimub Võru kultuurikeskuses Kannel Lõuna-Eesti III toidukonverents. Konverentsi teemaks on sel aastal „Kohalik toit toitlustusse“. Konverentsil osalevad põllumajanduspoliitika osakonna ekspordi ja turuarenduse büroo juhataja Kadi Raudsepp ja nõunik Kerli Nõges, kes teevad ettekande rahvusvahelisest koostööprojektist „Baltic Sea Food“. Koostööprojekti eesmärk on töötada välja ärimudeli raamistik, mis aitaks piirkondlikel toiduvõrgustikel kohalikke toidutooteid tõhusamalt ja vähemate kuludega äriklientidele turustada. Konverentsi päevakava vaata SIIT.
25. septembril kell 10.20 avatakse Sõmerus Lääne-Virumaal esimene Eesti Külaliikumise Kodukant ja koostööpartnerite koostöös toimuv maal elamise päev. Tegu on üle-eestilise maaelu väärtustava algatusega, mille keskmes on elukeskkond maal koos sealsete teenuste, töökohtade, seltsitegevuse, vaba aja veetmise võimaluste ning pakutavate elukohtadega. Oma uksed avab 35 Eestimaa valda koos ligi 500 külastuskohaga. Huvilistel on võimalik koostada just omale sobiv kava külastuskaardil.
25. septembril toimub Brüsselis Euroopa maaeluvõrgustiku korraldatud esimene temaatilise töögrupi kohtumine “Biomajandus ja kliimategevused maapiirkonnas”.
25. ja 26. septembril toimub tasuta ühistegevuse koolitus “Ühistegevuse praktilised kogemused (piim) Tartus Eesti Maaülikoolis (Fr. R. Kreutzwaldi 1A, ruum 0045). Teemad: Ühistegevuse praktilised kogemused piimanduses I (Taani piimaühistu Arla näitel) – Steen Norgaard Madsen; Ühistegevuse praktilised kogemused piimanduses II (Taani piimaühistu Arla näitel) (koolituse praktiline pool) – Steen Norgaard Madsen; Baltikumi piimaturg – Maido Solovjov; Valio Eesti AS juht; Praktilised probleemid ja ettepanekud ühistu kui organisatsiooni arengu teguritena ja nende lahendamine (koolituse praktiline pool) – Rando Värnik, EMU teadur. Lektorid on Steen Norgaard Madsen – Taani piimaühistu Arla nõukogu liige; Maido Solovjov – Valio Eesti juhatuse esimees ja tegevjuht ja Rando Värnik – Eesti Maaülikooli Majandus- ja sotsiaalinstituudi professor ning ühistegevuse pikaajalise programmi eestvedaja. Lisainfo: liis.volli@emu.ee või tel +372 51 92 9840 (programmi assistent Liis Võlli).
25. septembril algusega kell 9.30 toimub KEVILI teemapäev – “Mullaharimisviiside – ja tehnoloogiate võrdlus” Rannu Seeme OÜ Annikoru Teraviljakeskuses (Annikoru, Elva vald, Tartumaa). Teemad: Mullaharimismasinate töö võrdlused – Eesti turul tuntud tootjate koorlid, randaalid, tüükultivaatorid (Horch, Väderstad, Lemken, Amazone, Köckerling, jne); Sõna saavad ja kommenteerivad KEVILI agronoomid, KEVILI liikmed, mullaharimismasinate maaletoojate esindajad; Talivilja põllu külastus – Madis Ajaots, Rannu Seeme OÜ; Tiiu Annuk ja Meelis Värnik – KEVILI agronoomid. Registreerumine hiljemalt 23. septembriks aadressil kevili@kevili.ee või tel +372 5595 5755.
25. septembril kell 11 – 15 toimub esitluspäev Mullaproovide võtmine Torma POÜ-s täppisviljeluse rakendamisel TORMA POÜ põllul aadressiga: Päevaaru, Vanamõisa küla, Torma vald, Jõgeva maakond (Torma Vanamõisa kalmistu taga). Esitlusel tutvume Torma POÜ tegemistega, vaatame millistest andmetest saab lähtuda mullaproovide võtmisel täppisviljeluse rakendamisel. Vaatame digitaalseid võimalusi proovialade joonistamisel ja võtame üheskoos põldudelt mullaproovid. Lektorid: Toomas Tõrra ja Jaanus Kilgi. Registreerumine SIIN. Täiendav info tel 501 8038, Toomas Tõrra.
25. septembril algusega kell 10 toimub Viljandis hotellis Centrum (Roheline konverentsiruum, Tallinna t 24) infopäev Mahepõllumajandus alustajatele Viljandis, mille korraldab Mahepõllumajanduse Sihtasutus. Teemad: Ülevaade mahepõllumajandusest ja suundumustest Eestis ja mujal. Miks toota mahepõllumajanduslikult. Mahepõllumajanduse õiguslik raamistik ja järelevalve. Mahetoetus. Peamised mahepõllumajanduse nõuded. Peamised mahepõllumajanduse nõuded ja taimekasvatuse põhimõtted. Lektorid Airi Vetemaa ja Lilia Kulli. Registreerumine SIIN (soovitatavalt) või e-mailile mahepm@gmail.com või tel 56620955.
Neljapäev, 26. september
26. – 27. septembril toimub Pariisis põllumajanduse ja toiduteemaline tippkohtumine. Lisainfo SIIT.
26. ja 27. septembril toimub tasuta täiendkoolitus Aiandus mitteaianduskonsulendile – marjakasvatus Tartus Eesti Maaülikoolis (Kreutzwaldi 56/1, auditoorium A 303 – tehnikamaja III korrus) ja praktiline õpe Polli Aiandusuuringute Keskuses, sõit praktikakohta osalejate oma transpordiga. 26. septembril algab koolituspäev kell 10.15 ja lõpeb 17.15. Õppejõud Priit Põldma, M.Sc., Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonna instituudi lektor; Kadri Karp, D.Sc, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi professor; Marge Starast, Ph.D, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi dotsent; Katrin Laikoja, mag (tehn), Eesti Maaülikooli Veterinaarmeditsiini ja loomakasvatusinstituudi lektor; Ave Kikas, Ph.D, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi vanemteadur; Ulvi Moor, Ph.D, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi dotsent; Maret Prits, koolitaja. Koolitusel soovitakse anda mitteaianduskonsulendile esmased teadmised valdkonnast kujul, mis võimaldaks tal hinnata vastava valdkonna tootmise sobivust kliendile, hinnata peamisi riske. Eelregistreerumine SIIN. Lisainfo: tel 731 3175, 534 41844, e-post avayl@emu.ee.
26. septembril algusega kell 10 korraldab Järvamaa Kutsehariduskeskus Särevere õppekohas (Tehnikumi 3, peahoones) koolituse “Küüslaugukasvatuse põhitõed”. Täiendav info ja registreerimine Järvamaa Kutsehariduskeskuse kodulehel.
26. septembril algusega kell 10 toimub Tallinnas hotellis Euroopa toiduohutuse tasuta konverents “Petuskeemid toidulaual – kuidas tagada toidu autentsus?”. Registreerumine SIIN. Lisainfo: info@toiduteave.ee või Heneli Lamp (Eesti Toiduainetööstuse Liit, tel 52 76 399, henelilamp@gmail.com).
26. septembril algusega kell 11 toimub Viljandimaal Vadi OÜ-s (Oorgu küla, Viljandi vald) lihaveisekasvatajate tasuta õpiring. Ettevõtet tutvustavad ja oma kogemusi jagavad Joel ja Allan Paal. Õpiringi juhendab Marika Oeselg, loomakasvatuskonsulent, Maaelu Edendamise Sihtasutus. Registreerumine kuni 23.septembrini: marika.oeselg@gmail.com. Lisainfo: Marika Oeselg, tel 513 6242.
Reede, 27. september
27. septembril kell 18‒21 on Maaeluministeerium avatud festivali Teadlaste Öö raames. Suures saalis teeme huvitavaid katseid ning tutvustame põllumajandus- ja toiduteaduse tulemusi. Putukad, õunad, hallitusseened, mikroobid ‒ saab näha nähtamatut, maitsta toiduteaduse vilju ning uurida, mis teeb soolebakterid õnnelikuks. Lisainfo SIIT.
27. septembril algusega kell 10 toimub Tartus Eesti Maaülikoolis (tehnikamaja, Kreutzwaldi 56/1, III korruse õppeklass) kõigile huvilistele avatud koolitus Listeria monocytogenes toidupatogeenina. L. monocytogenes on saastunud toiduga inimesele ülekanduv haigustekitaja, kes võib põhjustada raskekujulist haigust- listeroosi. Patogeenina on ta laialdaselt levinud ning leitav nii pinnasest, mullast, veest, taimedelt kui ka imetajate soolestikust. Ta on võimeline paljunema toidus ka madalatel temperatuuridel ning on võimeline kasvama nii vaakumisse kui gaasikeskkonda pakendatud toodetes. Koolitus sobib enesetäiendamiseks toiduvaldkonna spetsialistidele (sh riigiametnikud, kalakäitlmisettevõtete töötajad), aga ka kõigile teistele toiduohutuse teemadest huvitatud isikutele, kes soovivad saada ülevaadet laialdaselt levinud toidupatogeeni Listeria monocytogene’si esinemisest toidutööstuses ja selle patogeeni ohjemeetmetest. Täpsem info ja registreerumine SIIN. Lisainfo: tel 731 3275, 731 3174, 534 41844, e-post avayl@emu.ee
27. septembril algusega kell 11 toimub Tartus (Kreutzwaldi 64, ruum nr 216, sissepääs A korpusest) tasuta infopäev Põllumajandusloomade heaolu – karusloomakasvatus. Infopäeval käsitletakse karusloomade pidamisega seonduvaid õigusakte ja arutletakse sellest tulenevaid probleeme. Lektor Erika Mäeloog, peaspetsialist (loomakaitse – farmiloomade kaitse, loomade pidamisnõuded), Veterinaar ja Toiduamet. Registreerumine kuni 24 septembrini SIIN. Lisainfo: marika.oeselg@gmail.com, tel 5136242, Maaelu Edendamise Sihtasutus.
27. septembril algusega kell 10 toimub koolitus Mahepõllumajanduslik loomakasvatus alustajatele Eesti Maaülikooli Mahekeskuses Tartumaal (Õssu küla, Kambja vald). Teemad: Sissejuhatus. Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse nõuded ja põhimõtted. Pidamistingimused. Loomade sissetoomine ettevõttesse, Loomatervishoid, veterinaarsed jm toimingud. Loomade söötmine, erinevad ratsioonid. Kuidas saada hakkama 100% mahesöödaga, söödatootmine maheettevõttes. Lektorid Margo Mansberg ja Ragnar Leming. Infopäev läheb arvesse mahetoetuse raames nõutava kohustusliku koolitusena. Registreerumine (eelistatult) SIIN või e-mailil mahepm@gmail.com või telefonil 56620955.
27. septembril korraldab maaeluvõrgustik koos MTÜ-ga ETNA Eestimaal järjekordse vebinari, mille teemaks on “Mikrokrediit”. Info ja registreerimine maaeluvõrgustiku veebilehel.
Laupäev, 28. september
28. septembril toimub üle-Eestiline maaelu väärtustav algatus “Maal elamise päev”. Tegemist on külastussündmusega, mille fookuses on elukeskkond maal koos seal toimivate teenuste, töökohtade, seltsitegevuse, vaba aja veetmise võimaluste ning pakutavate elukohtadega. Külla ootavad ligikaudu 35 valda üle Eesti. Rohkem infot SIIT.
28. septembril algusega kell 10 toimub infopäev Mahepõllumajandus alustajatele Saaremaal Kõljala rahvamajas. Teemad: Ülevaade mahepõllumajandusest ja suundumustest Eestis ja mujal. Miks toota mahepõllumajanduslikult. Mahepõllumajanduse õiguslik raamistik ja järelevalve. Mahetoetus. Peamised mahepõllumajanduse nõuded. Peamised mahepõllumajanduse nõuded ja taimekasvatuse põhimõtted. Lektorid Airi Vetemaa ja Veeve Kaasik. Infopäev läheb arvesse mahetoetuse raames nõutava kohustusliku koolitusena. Registreerumine SIIN või e-mailil mahepm@gmail.com või telefonil 56620955.
Kuni 30. septembrini oodatakse kandidaate Euroopa Natura 2000 konkursile. Lisainfo SIIT.
Uue nädala ürituste kohta saatke palun lühiteave reedeti kella 12-ks e-posti aadressile info@epkk.ee.
Eelinfo koostas Eesti Põllumajandus–Kaubanduskoda.