AP 2019 kandidaat: Alvar Roosimaa väärindab kodumaised õunad siidriks

Fotol: Alvar Roosimaa

Jaanihanso OÜ juhataja Alvar Roosimaa on aastatega rajanud Kaelase külla siidritööstuse, mille toodang jõuab Euroopa, USA ja Jaapani turule.

Algul vaikselt omaette Kaelase külas nokitsenud siidritootja Alvar Roosimaa on juba nii tuntuks saanud, et suviti ei möödu päevagi, kui tema juurde ei vuraks järjekordne turismibuss – kõik tahavad tutvuda Jaanihanso unikaalse siidritootmisega.

Põline tallinlane Alvar Roosi­maa, kes äratas Jaanihanso talu uuele elule 2000. aastal, kui selle ära ostis, ei jäta midagi juhuse hooleks. Ta on ääretult põhjalik igas oma tegemises. Nüüdseks on talu kõrvale rajatud kaasaegne siidrivabrik, ehitatud siidrimaja, ja Jaanihanso nimi, mis on tema toodete brändiks, on teinud siidrite ekspordiga juba tiiru pea igasse maailma nurka.

“Minu eesmärk on väärindada kodumaine õun kvaliteetseks siidriks, nii nagu Euroopas väärindatakse viinamarja,” teatas Alvar Roosimaa. Ja lisas: “See on suur väljakutse – viia Eesti õunast valmistatud siider šampanjade ritta.” Selle eesmärgi on šampanjameetodil siidirivalmistaja täitnud – seda näitavad tunnustused ja auhinnad Jaanihanso siidritele ja vahuveinidele. Tänavu pressitakse siin 80–90 tonni õunu ja marju mahlaks, veel eelmisel aastal oli see kogus 70 tonni.

Esimesed õunasiidri müüjad

Alvar Roosimaa selgitas, et Jaanihanso ajaloolise talukoha taastamisel võtsid nad perega eeskujuks Somerseti siidrifarmide vaimus tootmise, kus omavahel põimuvad kõrge kvaliteet ja traditsioonid. Külaelanike mälestuste ja talust leitud ürikute järgi on ajastutruult püütud talu ajalugu siduda Jaanihanso siidritega, on ju talu nimi saanud toodetele brändiks.

2014. aastal ostis Roosimaa talumajast üle põllu asuvad lagunevad hooned – kunagise Edasi kolhoosi remonditöökoja ja masinahoidla. Pangalenuga rajati ühte hoonesse siidrivabrik ja teine renoveeriti siidrimajaks.

Loe edasi Maalehest.


Christel Mölder, MESi nõuandeteenistuse taimekasvatuse konsulent: Visionäär aianduses

OÜ Jaanihanso üllatab meid igal aastal uute põnevate toodetega. Alvar Roosimaa on visionäär põllumajandusmaastikul, ta on tulnud põllumajandusse hoopis teisest valdkonnast ning nüüd edendab aiandust suure entusiasmi ja pühendumusega. Väiketootjana on ta ergutanud piirkonna arengut ja mitmekesistanud aiandussektorit uute viljapuuaedade rajamisega. Ta on kahe jalaga maa peal ja nakatab oma innukusega ka teisi.

Kandidaat Alvar Roosimaa

  • Jaanihanso OÜ.
  • Pärnumaa
  • Puuviljakasvatus ja siidritootmine.
  • 6 ha puuviljaaeda, 6000 õuna-, pirni- ja kirsipuud.
  • Aastas pressitakse 80–90 tonni puuvilju ja marju siidriks.
  • Kaasaegse tehnoloogiaga veini- ja siidrivabrik.
  • Toodangu müük kauplustes, restoranides, eksport 10 riiki.
  • Pereettevõte.
  • Neli töötajat.


Foto: maaleht.delfi.ee

Eelmine luguAP 2019 kandidaat: Dagmar ja Endel Lindre rajasid parima tootmistalu
Järgmine luguPõllumajanduse ja maaelu eelinfo 39. nädal