Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Rimi otsivad tootjatele lahendusi

3. mail toimunud Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja ja Rimi kohtumisel arutati koostööküsimusi Eesti tootjate ja jaeketi vahel. Arutelu keskmes oli tarnelepingute tasakaalustatus ja läbipaistvus, efektiivsuse tõstmine tootjast kliendini kulgevas tarneahelas ja paindlikumate sisseostutingimuste loomine väiketootjatele.

Rimi tegevdirektori Christer Östholmi sõnul vaadati koos Põllumajandus-Kaubanduskoja esindajatega üle Eesti tootjate tänased sõlmküsimused: üldised lepingutingimused, logistika ja info liikumine osapoolte vahel. Arutleti võimalusi luua paremaid süsteeme vajaminevate kaubakoguste planeerimiseks ja vastutuse jagamiseks ning otsustati kokku kutsuda laiem ring jaekaupmeestest ja tootjatest, et üheskoos välja mõelda ning juurutada standardne ja osapooltele sobiv kaubakastide süsteem Eestis toimuvate kaubatarnete jaoks.

Östholm ütles, et kohtumisel tõdeti üksmeelselt parema koostöö vajalikkust tootjate ja suurkettide vahel. Rimi tegevdirektor kinnitas, et näeb nii tänases päevas kui ka tulevikus Eesti toodangul kaupluse lettidel olulist rolli. Ta lisas: „Kindlasti oleme valmis arvestama Eesti toodangu hooajalisusega sortimendi koostamisel ning kaalume ka võimalusi müüa teatud tooteid vaid piirkondlikult, kui tootjal ei ole võimalik tagada vajaminevaid müügikoguseid kõigi Rimi keti kaupluste jaoks.“
Rimi avaldas ühtlasi lootust, et tarneahela paremaks toimimiseks luuakse tulevikus juurde tootjaühendusi, kes aitaksid vajalikke tootmismahte koondada. Östholm selgitas: „Täna on mõned köögiviljakasvatajad loonud ühendusi, et koondada suuremate jaekettide jaoks vajaminevad kogused ning korraldada efektiivsemalt toodete transporti.“ Ta lisas, et sellised ettevõtmised on hea eeskuju ning Rimi poolt vägagi oodatud.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus tundis omaltpoolt heameelt, et asuti sisulisse dialoogi ja suur jaekett on oma tegevuses valmis korrektuure tegema ning ka Eesti väiketootjate eripäraga arvestama. Sõrmus ütles: „Kui suudame üheskoos tõsta tarneahelas efektiivsust, võidavad sellest kokkuvõttes kõik osapooled ja eelkõige tarbija.“
Sõrmus lisas, et Rimi võttis vastu nende kutse osaleda vajadusel Põllumajandus-Kaubanduskoja foorumitel ja aruteludel, et tutvustada jaeketiga koostöövõimalusi ja arutada tootjatega tekkinud kitsaskohti. Roomet Sõrmuse sõnul võib kohtumises Rimiga näha head perspektiivi järgnevate tegevuste elluviimiseks ja kindlasti saab see olema kasulik kogu Eesti põllumajandus- ja toidusektorile.
Eelmine luguEesti ettevõtted on esindatud Leedu suurimal toidumessil AgroBalt
Järgmine luguKalevi kommivabriku ostab Norra ettevõte