Piirikontroll ei tohi takistada toidukaupade vedu

Foto: shutterstock.com

Eesti ja teiste riikide otsused piirata koroonaviiruse leviku tõkestamiseks ajutiselt Schengeni sise- ja välispiiri ületamist ning taastada piirikontroll on juba põhjustanud esimesi tõrkeid kaubavahetuse normaalsel korraldamisel. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda rõhutab, et riigipiiri ületamisel tuleb tagada toidukaupa ja loomi vedavatele kaubaautodele sujuv eelisjärjekorras läbipääs.

„Kui piirikontrolli eesmärgiks on takistada koroonaviiruse levikut ja kaitsta meie inimeste tervist, siis peaksidki piirikontrolli toimingud keskenduma inimeste tervise kontrollile. Valitsus on lubanud tagada vajaliku kauba- ning toorainetranspordi, kuid ettevõtetelt tulevad paraku juba murelikud teated, et kaubaautod on sunnitud piiridel väga pikalt ootama,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Sõrmuse sõnul on oht, et takistused kaubaveol hakkavad väga tõsiselt mõjutama kodumaist põllumajandus- ja toidutootmist. „Umbes kolmandik Eesti farmides toodetavast piimast viiakse igapäevaselt töötlemiseks Leedu ja Läti tööstustesse. Kui piimaautod mõistliku aja jooksul piirist üle ei pääse, siis jäävad lehmad lüpsmata,“ tõi ta näite tekkida võivast mustast stsenaariumist.

„Arvestades meie riigi geograafilist asukohta mõjutavad tõrked kaubavahetuses meie ettevõtjate käekäiku väga otseselt. Eelkõige piimasektoris, aga ka teistes valdkondades sõltume eluliselt ekspordist. Teisalt on vaja tagada sujuvad kaubatarned, et Eestisse jõuaksid tootmiseks vajalikud sisendid – väetised, taimekaitsevahendid, pakendid, söödalisandid, kütus jms,“ rõhutas Sõrmus.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda saatis täna Maaeluministeeriumile ettepanekud kuulutada toidutootmine ja töötlemine valitsuse tasandil oluliseks sektoriks, mille toimimise tagamine on valitsuse esmane prioriteet. Ettevõtete peamised mured on seotud kaubavahetuse toimimise ja tööjõu kättesaadavusega.

Eelmine luguUuring annab olulist infot haneliste heidutuse erinevate meetmete tõhususe kohta
Järgmine luguKutse GreenAgri õppepäevadele “Väetamisest põllumehele” kolmes maakonnas