Piimafoorumil otsiti ekspordiks paremaid võimalusi


25. novembril toimus Tallinnas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja korraldatav Piimafoorum 2016 teemal “Ületootmine kui ekspordi taimelava”.

 

Eesti piimatootmine on viimastel aastatel olnud rängas kriisis, mille põhjused peituvad muutustes rahvusvahelistel turgudel ja poliitikas. Venemaa impordikeelu kehtestamise järel tuli Eesti piimatootjatel leida uusi turge oma toodete müümiseks ja kohaneda muutunud oludega. See protsess on keerukas, aega ja ressurssi nõudev.

„Võrrelduna teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega on meie piimasektori kaotused olnud nende kahe ja poole aasta jooksul ühed suuremad, seega meie vastupidavus kriisidele ei ole just kiita,“ tõdes Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu aseesimees Jaanus Murakas.

„Tänane piimaturu olukord ja väljavaated on siiski juba positiivsemad ning annavad lootust veidi helgemale tulevikule. Paraku peame aga arvestama sellega, et kriisid põllumajanduses ja piimasektoris jäävad meid endiselt külastama, seega peame oma valmisolekut oluliselt parandama,“ rõhutas ta.

Piimasektor on oluline osa nii Eesti majandusest kui ka põllumajandusest ja osaliste kindlustunne on siin äärmiselt oluline. Just kindlustunde puudumine kallutas paljude tootjate veel hiljutisi otsuseid lõpetamise osas, kuigi turuolukorra paranemismärke oli juba tunda.

Suurim väljakutse piimandussektorile on ühistegevuse teadvustamine ja selle rakendamine. Piimanduse omapärast lähtuvalt on võimalik paremate lahenduste ja senisest kõrgema ning konkurentsivõimelisema piimahinnani jõuda ainul ühiselt tegutsedes, omades seejuures ühiselt ka kaasaegseid tootmis- ja töötlemisvõimalusi, parimat teavet ja julgust innovaatiliseteks lahendusteks.

 

Vaata Piimafoorumiks ilmunud artiklite kogumikku ja sektori ülevaateid

 

Lisainfo: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Tiina Saron, tel 51 31 535, www.epkk.ee

 

PIIMAFOORUM

Ettekanded
Piima (üle)tootmine – probleem või võimalus? – Taavi Kand, Maaeluministeerium
Põllumajanduse majanduslikud seosed – Krõõt Kilvet, ettevõtete panganduse juht, DNB Pank
Euroopa piima ekspordivõimalused lähima viie aasta võtmes – Christophe Lafougere, GIRA
Uued turud Euroopa piimale – Aafrika: võimalused või pettekujutlused? – Jean-Louis Buer, Prantsuse saatkonna põllumajanduse atašee Varssavis
Põllumajanduskaubanduse võimalused Eesti ja Hiina vahel – Hiina suursaadik Eestis Qu Zhe
Piima õiglane hind – Dr. Hans-Jürgen Seufferlein, Baieri Piimatootjate Assotsiatsioon

Eelmine luguPiimafoorum 2016: Ületootmine kui ekspordi taimelava
Järgmine luguKriis on sundinud piimatootjaid kulusid kokku tõmbama