Pääsukese- ja ristikumärgi kandmise õiguse sai 46 uut toodet

Mai alguses toimus Põllumajandus-Kaubanduskojas toidutoodete kvaliteedi hindamine. Toidukvaliteedi eksperdid hindasid märgi kandmise õigust taotlevaid uusi tooteid, lisaks tehti ka järelkontrolli juba varasemast märki kandvatele toodetele. Tunnustatud Eesti Maitse päritolu- ja kvaliteedimärk (pääsukesemärk) anti 39 uuele tootele, mis läbisid edukalt nii laboratoorse kui sensoorse hindamise. Tunnustatud Maitse kvaliteedimärgi (ristikumärk) kandmise õiguse sai 7 uut toodet. „Rõõm on tõdeda, et seekordsele hindamisele esitati arvukalt liha- ja piimatooteid, aga ka tooteid teistest tootegruppidest. Usun, et kogenud toiduekspertide sõltumatu hinnang on tarbijatele abiks kauplustes valikute tegemisel. Märki kandvate toodete puhul võib kindel olla nende kõrges kvaliteedis, pääsukesemärk annab ka paljude tarbijate jaoks olulist infot tootes kasutatud kodumaise põhitooraine kohta,“ selgitas EPKK juhataja Roomet Sõrmus.

Lisaks uute toodete hindamisele teostasid toiduekspertidest koosnevad komisjonid juba varasemast märki kandvate toodete järelkontrolli kolmes tootegrupis: kala-, pagari- ning aedviljatoodete ja alkohoolsete jookide gruppides, kokku viidi läbi 26 toote järelhindamine. Kõik järelhindamise läbinud tooted vastasid jätkuvalt esitatud kvaliteedinõuetele.
Kvaliteedi järelhindamisest ettevõtteid eelnevalt ei teavitata ja tooted ostetakse kauplustest, nii nagu neid iga päev tarbijad ostavad. Seejärel hindavad neid eksperdid samadel tingimustel sensoorse analüüsi abil, nagu seda tehakse põhihindamise ajal. Objektiivsuse tagamiseks toimub toodete hindamine anonüümselt, st ekspertide eest on varjatud info hinnatava toote kaubamärgi ja valmistaja kohta. Kogenud ja vastava koolituse läbinud toidueksperdid hindavad toote maitset, lõhna, välimust, konsistentsi ja teisi toote kvaliteeti mõjutavaid omadusi ning toovad hindamislehel ära võimalikud kõrvalekalded ja märkused. Hindamise tulemustest teavitatakse alati ka tootjat.
„Järelhindamise eesmärk on tagada pääsukese- ja ristikumärki kandvate toodete stabiilselt kõrge kvaliteet. Pean EPKK kvaliteedisüsteemi puhul oluliseks toodete hindamise järel ettevõtetele antavat objektiivset tagasisidet. Hindamiskomisjonides töötavad kogenud spetsialistid, kelle väärt märkused on kindlasti abiks toodete arendamisel, vajadusel puuduste kõrvaldamisel ning lõppkokkuvõttes Eesti toidu kõrge kvaliteedi tagamisel,“ lisas Sõrmus.
Toote kõrgele kvaliteedile ja kodumaisele päritolule viitav Tunnustatud Eesti Maitse ehk pääsukesemärk antakse tootele, mille põhitooraine on 100%-liselt eestimaine ning mis läbib edukalt laboratoorse ja sensoorse hindamise. Märgi kasutamisõigust võivad taotleda kõik Eesti äriregistrisse kantud ettevõtted, kes tõendavad dokumentaalselt toote valmistamisel kasutatud põhitooraine kodumaist päritolu. Pääsukesemärki kandvate toodete valmistamiseks kasutatud tooraine päritolu kontrollitakse pisteliselt ka ettevõtetes kohapeal. Märtsis avaldatud TNS EMORi uuringu kohaselt on pääsukesemärk Eesti tuntuim toidumärgis, mida teab 85% Eesti tarbijatest.
Toote kõrgele kvaliteedile viitav Tunnustatud Maitse ehk ristikumärk antakse Euroopa Liidus toodetud tootele, mis läbib edukalt laboratoorse ja sensoorse hindamise. Toote valmistamisel kasutatud tooraine päritolu ristikumärgi puhul ei kontrollita.
Tunnustatud Eesti Maitse ja Tunnustatud Maitse kvaliteedimärkidega toodetega saab tutvuda veebilehel www.epkk.ee/Toidumärgid.
Lisainfo: EPKK avalike suhete juht Malle Lind, tel 600 9349, e-post: malle@epkk.ee
Uued Tunnustatud Eesti Maitse päritolu- ja kvaliteedimärki kandvad tooted
 
KASTMED JA MITTEALKOHOOLSED JOOGID
 
Haage Joogid OÜ 
Karboniseeritud looduslik mineraalvesi B’EST
Tarplan Kaubanduse OÜ
Majonees Provansaal
Majonees Provansaal Premium
Salatikaste kalale
Salatikaste küüslauguga
Salatikaste seentega
KALATOOTED
Ruusaku OÜ
Suitsuangerjas õrnas marinaadis
LIHATOOTED
 
Atria Eesti AS
Minutipihv seavälisfileest
Peekonilõigud kamaraga
Seakaelakarbonaad
Sealihaguljašš
Sea välisfilee kamaraga (viilutatud)
Sea välisfilee (viilutatud)
Veise välisfilee
Järveotsa Vutifarm OÜ
Vutiliha

Linnamäe Lihatööstus AS
Jahipreili vorstikesed põdralihaga
Põdra kuumsuitsusink
Põdra külmsuitsusink
Metssea täissuitsuvorst
PAGARITOOTED, TERAVILJATOOTED
Eesti Leivatööstus OÜ
Peenleib
Rukkileib
Teraleib
Fazer AS
Kodusai
Tartu Mill AS
Rukkitäisterajahu Öko
PIIMATOOTED
Maag Piimatööstus AS
Hapupiim
Joogijogurt maasikamaitseline
Joogijogurt mustikamaitseline
Joogijogurt pirnimaitseline
Joogijogurt vaarikamaitseline
Kodujuust hapukoorega
Kodujuust maitsestamata jogurtiga
Kreeka jogurt
Kreeka jogurt maasikamoosiga
Kreeka jogurt murakamoosiga
Kreeka jogurt vaarika-mustikamoosiga
Köögi toorjuust
Rõõsk koor, 10%
Türgi jogurt
Vahukoor, 35%
Uued Tunnustatud Maitse kvaliteedimärki kandvad tooted
LIHATOOTED
Rannarootsi Lihatööstus AS
Lihatarretis
Seasült
Suitsusardell Ehe
Täissuitsuvorst Ehe
Täissuitsuvorst juustuga Ehe
Viiner Ehe
Viini šnitsel
Eelmine luguKünnimeister Kaspar Järvala asutas oma künniklubi
Järgmine luguEPKK infoleht: Põllumajandus- ja toidu-uudiseid Euroopast