Ostjate valikuid toidupoes toetab Pääsukesemärk

Tarbijamängu võitjale komplekteeriti võidukott Pääsukesemärgi toodetest.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, kes annab välja vanima ajalooga toidumärgist Eestis, küsis raadiokuulajatelt, milline on nende Pääsukesemärki kandev lemmiktoode. Vastuste rohkus üllatas tarbijate hea sortimendi tunnetusega. Enim leidis mainimist: Tallinna kilud, Värska Originaal, Farmi piim, Kadarbiku porgandimahl, Tartu Milli kamajahu ja Saaremaa Piimatööstuse Eesti juust.

Tarbijate poolt tuntum toidumärgis on juba 23 aastat jaganud poodides infot selle kohta, et toode on toodetud Eestis ja selle põhitooraine on 100% kodumaine. Koja toiduvaldkonna projektijuht Janne Viisma kommenteeris tarbijamängu, et tarbijate nii hea toodete tundmine näitab, kui oluliseks peavad ostjad puhast kodumaist toodet ja ostukorvis on Pääsukesemärgi toodetel oluline koht.

Viisma sõnul läbib iga märgist taotlev toode Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses vastava hindamise ja ekspertkomisjoni kuuluvad toidutehnoloogia ja sensoorika valdkonna spetsialistid. „Huvi märgi taotlemiseks on viimasel ajal tõusnud, see näitab kui oluliseks peavad tootjad kodumaise tooraine väärindamist ja nad soovivad märgisega toote headest näitajatest ostjaid informeerida,“ kinnitas Viisma. „Esimest korda anti Pääsukemärki välja aastal 2000. Sellest ajast saadik on märki kandnud üle 3000 toote, hetkel on selle märgisega kauplustes saadaval 300 toodet. Eraldi tahan välja tuua, et neli toodet on märki kandnud kogu 23. aasta vältel ja ettevõtted on märgist pidevalt uuendanud: Saidafarmi rosinakohupiim, looduslik mineraalvesi Värska Originaal, Olivia rapsiõli ja Kihnu Kala Tallinna kilud,“ tunnustas Viisma tootjaid.

Saida farmi juht Juhan Särgava ütles, et üheks põhjuseks, miks nad läbi aastate on uuendanud märki oma toodetel, on märgi soovituslik mõju ostuotsuste tegemisel. „Võib öelda, et Pääsukesemärk on kui omalaadne ostukompass, mille järgi on poes hea juhinduda. Eriti nüüd, kui aina enam räägime toidujulgeolekust ja on esile tõusnud kodumaise toiduaine olulisus. Toidumärgis annab kindla teadmise, et eelistad eestimaist ja toode on kõrge kvaliteediga,“ on staažikas põllumees rahul. 

Suurima Pääsukesemärki omava omatoodete arvuga ettevõte on väiketootja Marjamaatalu OÜ, nendel on tunnustuse saanud lausa 27 toodet. Ettevõtte esindaja Elke Lillemets ütles, et väiketootjale on märgi tunnustus oluline, sest aitab riiulitel toodetel paremini silma hakata. „Õnneks on aina rohkem tarbijaid hakanud uurima toodete sisaldust ja loetakse tooteinfot. Nii leitakse üles ka märk, mis annab kolmekordse kinnituse, et toode on sisaldab eestimaist toorainet ja on toodetud Eestis ning toote kvaliteedinäitajad on kõrged,“ rääkis Lillemets märgi taotlemise tagamaadest.

Pääsukesemärgi taotlusvoor on avatud 14. maini ja kevade lõpuks selguvad uued märkidega pärjatud Eesti toiduained. Pääsukesemärgi taotlusi saab saata: janne@epkk.ee  

Eelmine lugu03.04.2023 EPKK infopäev „Kliimapoliitika kokkulepped ja mõju põllumajandusele“
Järgmine lugu04.04.2023 EPKK infopäev „Vahekultuurid mullaviljakuse parandamisel“