Mati Koppel: Põud ohustab põllusaaki eelkõige Lääne-Eestis

Sel suvel on sademete vähesus kimbutanud põllumehi peamiselt Eesti läänepoolsemas osas, mujal riigis on tulnud vihma rohkem, ütles Delfile Jõgeva sordiaretuse instituudi direktor Mati Koppel. „Niipalju kui ma olen ise viimase nädala jooksul ringi käinud, on näha, et läänepoolne Eesti pole vihma saanud ja seal on küll juba põud hakanud vilja kõrvetama,“ rääkis Koppel ning lisas, et Kesk-Eestis ja lõuna pool on sademeid jagunud enamasti piisavalt.

Esialgu ei osanud Koppel hinnata, kui palju põud võib saaki vähendada. „Kõik sõltub sellest, mis edasi tuleb ehk kas see põud jätkub pikemalt. Siin on küll õnneks nädalavahetuseks lubatud vihma ja see võib pilti väga kardinaalselt muuta, nii et on raske ennustada. Praegu on seal, kus põuda esineb, puhtminimaalsed kaod. Kui aga ilm jääb kuivaks, võivad kaod olla väga suured. See puudutab eelkõige teravilja, aga on ka mõned kartulisordid, mis hakkavad närtsima,“ selgitas ta.

Rääkides tänavusest saagist üldisemalt, arvas Koppel, et kõigi suvikultuuride ja talirapsi saak tõotab tulla pigem paremapoolne, kuid taliteraviljad said talvel kannatada ja nende lõikus tuleb alla keskmise. „Sama puudutab ka heinakultuure, esimene niide oli igal pool väga hea, aga kui põud jääb kestma, siis tekib loomakasvatajatel ka sööda varumise probleem,“ märkis Koppel.

Põllumajandusministeeriumi pressiesindaja Hindrek Riikoja ei osanud öelda, kas riik võiks põua tõttu kahju kandnud põllumeestele hüvitist maksta. „Praegu pole veel selge, kas ja kui palju saak väheneb ja ühtki taotlust pole esitatud,“ lausus Riikoja ja lisas, et põllumeeste aitamisele seavad väga selged piirid Euroopa Liidu riigiabi reeglid. Viimastel aastatel pole põllumeestele ilmakahjusid hüvitatud, kuid riik on toetanud saagi kindlustamist.

Allikas: Delfi

 

Eelmine luguPõud Venemaal kergitab teravilja hinda
Järgmine luguEesti uus mesindusprogramm sai Brüsselis heakskiidu