Kutsetunnistusega noored on tööpõllul hinnatud

Siim Albert sõnas, et koolis õpitut on hea tööl kohe rakendada ja vanematekodus saab sellega abiks olla. Foto: erakogu

Juunis jagati üle-Eesti kutseharidusasutustes lõpetajatele kutsetunnistusi. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja esindajad tunnustasid lõpuaktustel tänavusi lõpetajaid, kellest enamusel oli juba töökoht ootamas.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu liige Tanel-Taavi Bulitko ütles Olustvere Teenindus- ja Majanduskoolis lõpetajatele peetud kõnes, et tänased lõpetajad on omandanud väärika ameti olulisemas majandusharus. „Toidutootmisega seotud inimesed, olgu nad siis tegevad kas põllumajanduses või toidutööstuses, varustavad meie igapäevast toidulauda kõige vajalikuga. Nende visa töö ja pühendumine räägib nende eneste eest. Mul on heameel näha siin niipalju motiveerituid noori,“ tunnustas Bulitko kutsetunnistuse saanuid. „Praegune põllumajandus eeldab, et noored teaksid nii tehnikast kui äriplaanide kirjutamisest. Lihtsatest teadmistest enam ei piisa, vaja on ennast täiendada ja pürgida edasi. Usun, et paljud tulevad siia tagasi, et saada oma erialal ka kõrgeim järk või täiendada ennast mõnel teisel erialal. Enamikul lõpetajatest on juba ka töökoht olemas ja osad teist lähevad tagasi oma tallu, kus tööjärg juba ootab. Seega, siit Olustverest saadud teadmised on teile sillaks, mille abil ületate paljud raskused.“

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja põllumajandusvaldkonna nõunik Kaisa Vahtmäe osales Järvamaa Kutsehariduskeskuse lõpuaktusel Paide Muusika- ja Teatrimaja suures saalis, kus tõdes, et üle pika aja oli võimalik osaleda pidulikul lõpuaktusel, kuhu said õnnitlema tulla ka lähedased.

Lõpetajatele peetud kõnes jagas nõunik head meelt, et taas kord on põllumajandusvaldkonda lisandumas märkimisväärne kogus haritud põllupidajaid ja spetsialiste. „Kõik tänavused kutse taotlejad sooritasid kutseeksami positiivselt ning see annab märku, et lõpetanud on sihikindlad ja oma eesmärke saavutavad noored,“ kiitis Vahtmäe lõpetajaid. Lisades, et noortele on ühiskonnas pandud suured lootused. „Ees on tulemas rohepööre ja karmistuvad keskkonnanõuded. Usun, et noored suudavad eesootavaga paremini toime tulla, nad on IT-teadlikumad, oskavad näha mitmeid võimalusi ja ehk oskavad rohkem mõelda „kastist välja“,“ kommenteeris nõunik ootusi. „Nähes tänaseid lõpetajaid, saame tõdeda, et sellise võimekuse ja oskustega on võimalik nõudmistega toime tulla ja saavutada enamat.“

Õpitust on juba kasu

Siim Albert on üks neist, kes omandas tänavu Järvamaa Kutsehariduskeskuses edukalt taimekasvatuseriala neljanda taseme. Teda pani eriala kasuks valima juba lapsepõlvest saadik püsinud huvi põllul sõitvate masinate vastu. „Nüüd on elu läinud nii, et kuna keeran ka ise traktori rooli, läks mul rohkem teadmisi vaja, miks ja millal midagi tehakse,“ rääkis Albert õppimisotsuse tagamaadest.

Hetkel töötab Siim ettevõttes aga ta ei pelga, et teadmised enda kodus kasutamata jääks, sest Saaremaal asuvas vanematekodus toimub väikses mahus taimekasvatus ja omandatud teadmised kuluvad ka seal marjaks ära.

Noorel mehel on tulevikuks plaanid paigas, ta tahab juba sügisel samas koolis edasi õppida, et tase viis kätte saada. Järvamaa Kutsehariduskeskust soovitab ta teistelegi põhjusel, et õppejõud on väga meeldivad ja sessioonõpe sobib ka neile, kes juba töötavad ettevõttes. Pealegi on tema sõnul taimekasvatuse õppe sisu samuti asjalik.

Niisama oma entusiasmist Siim Albert põllul tegutsemist õigeks ei pea. „Tänapäeval ilma teadmisteta tegutseda ei saa, tuleb ikka täpselt teada, millist mineraali või toitainet taim ja mis ajal, vajab. Mulle kui töötajale on õpitust kasu. Näiteks taimekaitsetööde tegemise ajal ma tean, mille jaoks ma seda teen ja mis on tulemus,“ selgitas Albert. Lisades, et koolis õpitu andis talle süsteemse ülevaate taimekasvatuse valdkonnast. „Võin öelda, et taimekasvatuse tase neli andis just sissejuhatuse teemasse. Võrreldes sellega, mis teadmised mul aasta tagasi olid ja sellega, mis mul praegu on, siis on vahe suur.“

Kutseeksam, kui kvaliteedimärk

Juuni esimeses pooles toimusid põllumajanduse valdkonna kutseeksamid Järvamaa Kutsehariduskeskuses ja Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis. Kutseeksamid toimusid 10 erialal ning kutset taotles sellel kevadel 112 inimest, kes kõik sooritasid eksami edukalt.

„Olles ise eksamitel vaatlejana kohal, saan tõdeda, et põllumajandusvaldkonda on juurde tulemas väga teadlikke ja oskuslikke inimesi. Eksamitel jääb ka kõlama, et palju kutsetaotlejaid on põllumajanduses juba aastaid aktiivsed, aga näevad siiski, et parimateks tulemusteks on oluline ka kutseharidus,“ ütles EPKK põllumajandusvaldkonna nõunik Kaisa Vahtmäe.

Kutse saanute arv:

Kutse

Taotlejate arv

Hobusekasvatustöötaja, tase 4

1

Hobuhooldaja, tase 4

24

Küüliku- ja karusloomakasvataja, tase 4

10

Lamba- ja kitsekasvataja, tase 4

5

Linnukasvataja, tase 4

13

Taimekasvataja, tase 4

19

Veisekasvataja, tase 4

12

Veisekasvatustöötaja, tase 3

2

Taimekasvatustootja, tase 5

16

Veisekasvatustootja, tase 5

10

Eelmine luguLoomakasvatuse magister maaülikoolist
Järgmine luguPõhjamaade ja Balti riikide põllumehed ootavad õiglasi piirnorme