Janek Pritsi talu õues uhkeldavad kuldfaasanid ja vutid

Foto: Sven Arbet, Maaleht

Janek Prits säilitab ja aretab Tartumaal meie kohalikku ohustatud tõugu põllumajandus­lindu eesti vutti. Kirgliku kollektsionäärina on ta soetanud veel mitukümmend haruldast linnutõugu kuldfaasanitest paabulindudeni ­ja pardist emudeni. Tuntud linnukasvataja Janek Pritsi koduõu on kui suur koduloomaaed ehk lindla. Pikas rivis on eraldi boksid igale linnuliigile, teises rivis on suurtes puurides kümned küülikutõud.

 
Kaugemal tagaaias paterdab partide lehviv-häälitsev parv, koplis kappavad teravasilmsed emud ja nandud. Omaette vaatamisväärsus on aga keset õue rajatud suur tiik, mis on ääristatud kivide ja põõsaste-puudega. Tiiki ümbritsevas avaras aedikus siblib-kudrutab kümneid erinevaid veelinde. Uhkelt ujuvad tiigis luiged, paterdavad vööthaned, tulipardid, lagled, kisades püüab lendu tõusta kärbitud tiivaga must luik.

“Oma ettevõtlusega alustasime 12 aastat tagasi ja esimesed loomad olid hoopis küülikud,” meenutas Janek Prits. Aastas toodeti kuni 5 tonni küülikuliha.

“Siis avastasin hoopis teistsuguse huvi, teistsuguse emotsiooni – need olid linnud, eri linnutõud,” lööb mehe pilk särama, kui ta oma suleliste erisusi, haruldasi tõuge ja omadusi loetlema hakkab.

2013. aastal asutati OÜ Estfarm ja Prits asus eri tõugu kodulinde kollektsioneerima. Nii jõuti ka vuttideni. Loe edasi Maalehest.

Kandidaat nr 5 JANEK PRITS
OÜ Estfarmi Vutifarm.
Tartumaa.
Vutikasvatus ja -aretus. 4000–5000 eesti vutti aastas.
Jõudluskontrollis 500 Eesti vutti.
Tõulindude ja -munade müük.
Rajatud koduloomaaed linnukasvatuse praktikumideks. 55 tõugu linde: faasanid, paabulinnud, emud, nandud, haned, pardid, kalkunid, luiged, lagled, kanad, nurmkanad, pärlkanad ja vutid.
Lisategevus pardi- ja küülikukasvatus, lihamüük.
Pereettevõte.

Kommentaar: AIVE KUPP, Järvamaa Kutsehariduskeskuse põllumajanduse juhtõpetaja

Vutikasvatuse edendaja

Janek Pritsi panus eesti vuti säilitusprogrammi väljatöötamisel, vutikasvatuse populariseerimisel ja vutipopulatsiooni kindlustamisel on olnud märkimisväärne. Tema eestvedamisel on hoog sisse lükatud ka vahepeal unarusse jäänud tõulinnukasvatuse populariseerimisele. Heaks näiteks on tema veetav kodulindude näitus “Luige lind”, mis toimub iga-aastase Luige maaelu näituslaada raames. Eesti Linnukasvatuse Seltsis on Prits üks võtmetegelasi. Järvamaa Kutsehariduskeskuses on ta linnukasvatuse valdkonna õpetaja, osaledes ka erinevatel koolitus- ja infopäevadel.

Eelmine luguDenis Pretto Viinamärdi talu pakub Itaalia hõrgutisi
Järgmine lugu22.09 põllupäev Voore Farmis „Väetamisel N-efektiivne kasutamine“