Euroopa Liit kaotab ajutiselt vilja imporditollid

Euroopa Liidu vilja imporditollide kadumine avab ühenduse turu teistele riikidele ning vähendab survet teravilja ja seeläbi liha hindade tõusule, teatas põllumajandusministeerium. Euroopa Komisjoni ühise turukorralduse komisjon otsustas teravilja imporditollid ajutiselt kaotada eelmisel nädalal, see hakkab kehtima lähipäevil ning kehtib kuni 30. juunini.

„Teravilja järsk hinnatõus on valusalt löönud just looma- ja linnuliha tootjaid, kelle kuludest moodustab teravili kuni 80 protsenti,” rääkis põllumajandusministeeriumi põllumajandus- ja kaubanduspoliitika asekantsler Andres Oopkaup. „Lisaks hinnatõusule ei ole praegu vilja enam ka kuskilt osta – Eesti tootjatel on novembri lõpuni hinnanguliselt puudu kuni 40 000 tonni teravilja.”

Teravilja hinnad on erinevatel põhjustel alates eelmise aasta juulist läbi teinud hüppelise tõusu – pehme nisu hind on maailmas kasvanud 65 protsenti ja ELi turul 90 protsenti. Praegu maksab nisu umbes 250 eurot tonn ja odra hind on umbes 210 eurot tonn.

Hinnatõusu põhjuseks on üle maailma erinevaid riike mullu tabanud rasked ilmastikutingimused. Lisaks on vilja nappuse suur põhjus ka Venemaa eelmise suve otsus põua tõttu peatada vilja väljavedu riigist ning fikseerida selle hinnad. „Teravilja saak vähenes maailma mullu küll umbes 3 protsenti, kuid erinevad kaubanduspiirangud takistasid selle müüki ja suurendasid üldist viljapuudust,” selgitas Oopkaup.

Eelmine luguÄripäev: Valio plaanib suurendada juustu eksporti Ameerikasse
Järgmine luguPõllumajandusministeeriumi tänavused teenetemärkide saajad