Euroopa Komisjoni pingutused sealiha ekspordi taastamiseks on jäänud seni tulemuseta

Euroopa Komisjoni tervisevolinik Tonio Borg kohtus 28. veebruaril Moskvas Venemaa põllumajandusministri Nikolai Fjodoroviga. Teemaks oli Venemaa jätkuvad kaubanduspiirangud EL sealihatoodetele, mis kehtestati Venemaa poolt peale kahte sigade aafrika katku avastamisjuhtu Leedus ja Poolas. Euroopa Komisjoni poolt oli arutelu keskseks teemaks ekspordisertifikaatide regionaliseerimine.

Kohtumisele kokkuleppele ei jõutud ning otsustati jätkata täiendavate nõupidamistega. Kõnelused EL sealiha turulepääsu üle jätkuvad 10. märtsil kõrgetasemelise kohtumisega Moskvas – kohtuvad Euroopa Komisjoni tervise peadirektoraadi peadirektor Paolo Testori Coggi ja Venemaa veterinaar- ja fütosanitaarteenistuse juht Sergei Dankvert.

Läbirääkimised on veninud juba üle kuu ja see kaubandusembargo läheb  Euroopa Liidu tootjatele maksma umbes 4 miljonit eurot päevas. Analüütikud usuvad, et lähinädalatel hoogustuvad EL suurimate sealihatootjate Hollandi, Taani ja Prantsusmaa kahepoolsed läbirääkimised Venemaa ametivõimudega. Vaatamata EL tervisevoliniku hoiatusele on osade suurte sealiha eksportivate riikide veterinaareksperdid ekspordi taastamiseks juba asunud kahepoolsetele läbirääkimistele Venemaaga. EL tervisevolinik on hoiatanud, et selline käitumine võib kahjustada EL jõupingutusi tugeva EL ühisrinde moodustamiseks.

Möödunud nädalal keelas ka Hiina sealiha impordi Poolast, kuna kardetakse Hiina kodusigade nakatumist sigade aafrika katku. Hiina kodusigade arv ulatub pooleni maailma kogumahust. Hiina importis Poolast 2013. aastal ligi 70 miljoni euro väärtuses sealiha.

Eelmine luguKokkuhoid maaelu arengukava ja põllumajandustoetuste arvelt surub Eesti toidu konkurentsist välja
Järgmine luguLoodav valitsus peab rohkem tähelepanu pöörama Eesti toidu konkurentsivõimele