Eesti toidutootjate toetuseks on kogutud üle 5000 allkirja

Eestimaalased on tänaseks andnud juba üle 5000 toetusallkirja petitsioonile, millega nõutakse valitsuselt meetmeid kodumaise toidutootmise hääbumise peatamiseks. Toetust Eesti põllumajandustootjatele saab avaldada veel täna ja homme, so kuni 25. aprilli südaööni kodulehel petitsioon.ee.

„Nädala lõpus toimunud Maamessi külastajad mõistsid hästi Eesti piima- ja sealihatootjate muresid ning Tartus andis oma toetusallkirja kokku 2301 maa- ja linnainimest. Eesti loomakasvatuse hääbumine puudutab valusalt nii Eesti toidutarbijaid, maapiirkondi kui kogu põllumajandussektoriga seotud sidusettevõtlust alustades sööda- ja masinamüüjatest kuni ehitajate ja toidutööstusteni,“ selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

„Lõplik lahendus saab loomulikult tulla turuolukorra paranemisest, kuid valitsusel on oluline roll, et tagada Eesti põllumajandusettevõtetele Euroopa Liidu ühisturul konkurentidega võrdsed võimalused turul püsimajäämiseks. Peame selle kriisi võimalikult väikeste kadudega üle elama, et ajutised raskused ei hakkaks sööma riigi ekspordi- ja maksutulusid tulevikus. Kahjuks on viimased valitsuskoalitsioonid näiteks piimatootjate toetusi vähendanud ligi kolmandiku võrra, mis tänases keerulises olukorras avaldab olulist negatiivset lisasurvet piimatootmise lõpetamiseks. Sealihatootjatele on sigade Aafrika katku leviku tõttu seatud väga karmid kauplemispiirangud, mille mõjusid on kompenseeritud vaid minimaalsel tasemel,“ lisas Sõrmus.

Turuolukorra halvenemise ja mitmete poliitiliste otsuste mõjul on Eesti sealiha- ja piimatootmine sattunud sügavasse kriisi. Olukorra leevendamiseks on vajalik Eesti valitsuse kiire sekkumine. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eesti Põllumeeste Keskliit ja Eestimaa Talupidajate Keskliit on alates 7. aprillist kogunud allkirju, et koputada valitsuse südametunnistusele Eesti piima- ja sealihatootmise allakäigu peatamiseks.

Viimase pooleteise aasta jooksul on Eesti piimalehmade arv vähenenud rohkem kui kümnendiku võrra. Põhikarja emiste arv on viimaste aastate jooksul vähenenud koguni veerandi võrra.

Eelmine luguEuroopa Liidu riikide osatähtsus Eesti piimatoodete ekspordis on kasvanud 95 protsendini
Järgmine luguPeaministrile anti üle 8887 allkirjaga pöördumine Eesti toidutootjate toetuseks