Eesti piimatoodete Hiina turule jõudmine võtab veel aega

Täna  Hiinaga allkirjastatud toiduohutuse protokoll on oluline samm Eesti piimatoodete ekspordigeograafia avardamiseks ja loob eeldused meie piimatoodete müümiseks Hiina turule. Reaalse ekspordi käivitamiseks on ettevõtetel vaja lahendada veel mitmed tehnilised küsimused. Ekspordi tegelikku algust on väga keeruline prognoosida, kuid see võib juhtuda alles järgmisel aastal.

 

„Eesti toiduainetele uute ekspordivõimaluste leidmine on oluline, et tulevikus mitmekesistada ekspordivõimalusi ja hajutada riske. Aus on tunnistada, et uute turgude avamine meie toodetele on küll väga oluline, kuid otsustav piimahinna muutus põllumajandustootjatele saab tulla vaid üldisest turuolukorra paranemisest. Olukord piimaturul on täna keeruline üle maailma, mistõttu on piimatoodete hinnad eksportturgudel üldiselt äärmiselt madalal tasemel,“ selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

 

„Tunnustame Maaeluministeeriumi ja Eesti ametkondade tööd Hiina turu avamisel. Selleks, et suudaksime kolmandatesse riikidesse müüa sellises koguses piimatooteid, mis hakkaks kajastuma ka Eesti piimatootjate sissetulekutes, tuleb jätkata tööd teiste Aasia riikidega administratiivsete takistuste kõrvaldamiseks toiduainete ekspordil,“ lisas Sõrmus.

 

„Arvestades tänast kriitilist olukorda piimakarjakasvatuses, peame lisaks eksportturgudele tõsist tähelepanu pöörama ka loomakasvatuse potentsiaali hoidmisele. Kui kaotame liiga suure osa loomakasvatusest, siis on meil ka eksportturgudele tulevikus vähem asja. Vastutustundlikud riigid panustavad lisaks ekspordigeograafia laiendamisele väga tõsiselt ka kriisiabisse, mille eesmärgiks on piimakarjakasvatuse säilitamine,“ rõhutas Eesti Põllumeeste Keskliidu juhatuse esimees Vahur Tõnissoo.

 

Maaeluminister Urmas Kruuse kohtus täna Hiina järelevalveasutuse AQSIQ aseministri Mei Kebaoga, kellega allkirjastati toiduohutuse protokoll Eesti piimatoodete lubamiseks Hiina turule. Protokoll on aluseks konkreetsete ekspordist huvitatud ettevõtete registreerimiseks Hiina sertifitseerimisasutuses. Eksportida soovivad ettevõtted peavad end registreerima Hiina ametlikus sertifitseerimisasutuses CNCA. Vajadusel viivad Hiina ametnikud läbi veel täiendavad inspekteerimised riskihindamiseks konkreetsetes ekspordist huvitatud ettevõtetes kohapeal.

 

  1. aastal moodustas Eesti piimatoodete eksport väljaspool Euroopa Liitu asuvatesse riikidesse vaid 5% piimatoodete koguekspordist. Statistikaameti andmetel olid 2015. aastal Eesti päritolu piima ja piimatoodete ekspordil (kaubagrupid 0401-0406) kolmandatest riikidest suurima osakaaluga sihtriikideks Tai (1,0%), Saudi Araabia (0,9%), Ameerika Ühendriigid (0,7%), Norra (0,7%) ja Jaapan (0,6%).

 

Lisainfo:

Roomet Sõrmus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, tel 520 5857, e-kiri: info@epkk.ee

Vahur Tõnissoo, Eesti Põllumeeste Keskliit, tel 5331 5198, e-kiri: vahur@eptk.ee

 

Joonis: Eesti päritolu piima ja piimatoodete (kaubagrupid 0401-0406) ekspordi sihtriikide osatähtsus 2015. aastal (% piimatoodete koguekspordist)

 

Allikas: Statistikaamet; EPKK arvutused

 

Eelmine luguLeedu valitsus toetab tänavu piimatootjaid 35 miljoni euroga
Järgmine luguLoomade karjatamine veekogude ääres aitab hoida keskkonda