Copa-Cogeca teraviljakasvatuse prognoos

EL põllumeeste ja ühistute organisatsioon Copa-Cogeca hoiatas täna avaldatud pressiteates madalate ja kõikuvate EL teraviljahindade eest, samas kui tootmiskulud püsivad kõrged. Copa-Cogeca kutsus toiduainete tarneahelat üles arvestama raske turuolukorraga.

Teraviljaturu olukorda arutas Copa-Cogeca teravilja töögrupp. EL põllumeeste esindusorganisatsiooni hinnangul on tänased turuhinnad teravilja tootmiskuludest madalamad. EL teraviljatootjad on kokku löömas oma tootmiskulusid järgmiseks külviks arvestades kehtivat toetuste taset. Surve kasvavate kulude ja laenuvõimaluste näol võib viia teraviljatoodangu languseni järgmisel hooajal ja see omakorda suurenenud hinnakõikumiseni. Käesoleval aastal jäi üle ühe miljoni hektari põllukultuure maha panemata. Copa-Cogeca hoiatab tervet toiduainete tarneahelat suurenenud tootmiskulude ja hinnakõikumiste riski eest.

Copa-Cogeca teravilja töögrupi juht Paul Temple ütles: “ Arvestades maailma kasvava toiduvajadusega pole teraviljakasvatus olnud kunagi varem nii oluline kui täna. Euroopa põllumeestele on vaja kindlust, et teraviljakasvatus võimaldab turult teenida piisavat tulu, et säilitada EL teraviljatoodangu taset. See omakorda kaitseks tarbijaid suurte hinnamuutuste eest ning kindlustaks loomakasvatajatele konkurentsivõimelise hinnaga söödavilja. EL teraviljakasvatus on põllumajandussektori jaoks võtmetähtsusega, mistõttu kutsume Euroopa Komisjoni üles mitte tekitama Euroopa põllumeestele ebasoodsaid tingimusi käimasolevatel kaubanduse liberaliseerimise läbirääkimistel Lõuna-Ameerika kaubandusbloki Mercosuriga. Arvestades, et 60% toodetud teraviljast tarbitakse EL loomakasvatussektoris söödaks, siis halvendaks antavad soodustused liha impordiks Lõuna-Ameerikast EL teraviljaturu tasakaalu. Meie eesmärgiks ei peaks olema kohaliku põllumajandustegevuse eksportimine.”

Copa-Cogeca avaldas täna prognoosi EL-27 käesoleva aasta teraviljatoodangu kohta. Prognoosi kohaselt püsib teraviljatoodang üldjoontes stabiilsena, võrreldes mulluse hea saagiga tõotab toodang siiski 1,3% võrra väheneda. Samas on oodata odra toodangu 7,1% langust ja rukki toodangu 8,2% vähenemist, samas kui pehmenisu toodangu osas oodatakse 3,3% kasvu. Täpsemad detailid leiab:

http://www.copa-cogeca.eu/img/user/file/ALL_CER2010.pdf

Eelmine luguPakendiaktsiisi rakendumine söödakilele vajab täpsustamist
Järgmine luguKutse: Foorum puuvilja- ja marjakasvatajatele