AP kandidaat Jaanus Põldmaa: Kamajahu kasvatatakse Eesti suurimas linnas

1U6A9529 jaanus poldmaaPärnumaa parima põllumehe tiitli kandja Jaanus Põldmaa kasvatab koos perega Audru osavallas teravilja ja lihaveiseid ning edendab külaelu.
Audru vald kuulub nüüd Pärnu linna alla ja endine Audru valla volikogu esimees Jaanus Põldmaa seisab omakandi rahva eest linnavolikogus. Aga hingelt ja tegevustelt on tegu põlise põllumehega. Pärnumaa rahvas tunnustas teda parima põllumehe tiitliga juba 2015. aastal, mees on pälvinud ka maaeluministeeriumi hõbedase teenetemärgi.
Jaanus ja Marit Põldmaa kodu Põhara külas on kui suurele taluperele loodud: kunagine laut on ümber ehitatud pereelamuks. Puitvooderdisega pikk elumaja nägusa verandaga ei anna küll aimu, et kunagi oli see ehitis loomadele mõeldud.
Peres kasvab seitse last. Vanemad lapsed on jõudnud juba ülikoolini, pesamuna Madli on kolmeaastane.
Maja ümbritseb perenaise Mariti rajatud ja kujundatud suur iluaed, kus on nii laste mänguplats kui ka suur tehnika näituseala. Nimelt on mitut võõrkeelt valdav pereisa igapäevatööle lisaks ka Oilseeds Tehnika tootejuht, kes tutvustab põllumeestele uusimat Amazone’i ja Krone tehnikat.
“Siin ongi Põldmaa talu – ühes majapooles elame ise ja maja teise otsas on jahisaal ning nahastusruum,” teatab Jaanus Põldmaa, kes on mitme firma juhtimisele lisaks ka kõva jahimees.
Nagu ikka suures taluperes, tehakse siin kõiki töid koos ja appi minnakse sinna kus vaja. Osaühingu Põhara Agro tegemisi ehk viljakasvatust juhib pereisa Jaanus. Mariti nimel on aga lihaveisekasvatus ehk OÜ Põhara Veis, kus majandatakse mahedalt.
Pere harib ümberkaudseid maid ligi tuhandel hektaril ja kasvatab juba kuuendat aastat ka lihaveiseid.
Peremees rakendab oma häid juhiomadusi lisaks Pärnu linna volikogule ka Pärnumaa Talupidajate Liidu, Ahaste külaseltsi, Pärnumaa Jahimeeste Liidu ja Eesti Jahimeeste Seltsi juhatuses.
Õppis Saksamaal talupidajaks
Põltsamaalt pärit Jaanus Põldmaa sattus Audru maile siis, kui õppis Olustvere maamajanduskoolis agronoomiks. Koolist saadeti Olustvere poisid Saksamaale praktikale, nii jäigi Jaanus 1990. aastate algul mõneks ajaks Saksamaale talutööle.
Loe edasi: http://maaleht.delfi.ee/news/maamajandus/uudised/aasta-pollumees-kamajahu-kasvatatakse-eesti-suurimas-linnas?id=82762899

KANDIDAAT Jaanus Põldmaa
Põhara Agro OÜ Pärnu linn, Pärnumaa.
Teraviljakasvatus, 1000 ha-l teravili, raps, hernes, uba. Teravilja keskmine saagikus 5 t/ha, kõrgeim saagikus üle 8 t/ha.
Maad on omandis 500 ha.
Lihaveisekasvatus OÜs Põhara Veis. Herefordi ja limusiini ristandid. 50 lihaveist.
Mahetootmine 160 ha-l.
Põllumajandustehnika-alane nõustamine, uusima tehnoloogia katsetamine põldudel.
Töö peretaluna, kaks palgatöötajat.

LAINE KALLASTE, MESi nõuandeteenistuse taimekasvatuskonsulent:
Kes teeb, see jõuab
Jaanus Põldmaa aitab kohapealset elu ja arengut suunata Pärnu linnavolikogus. Ta on ka Oilseeds ASi põllutehnika tootejuht, andes teistele põllumeestele vajalikku nõu. Lisaks on ta tegev taluliidus ja Eesti Jahimeeste Seltsi MTÜ juhatuse liige. Samal ajal on rõõm tõdeda, et Jaanus Põldmaa on hea isa oma lastele ja suureks eeskujuks järeltuleva põlvkonna põllumeestele. Töötades inimvõimete piiril, on ta ka tuhandel hektaril teravilja ja kaunvilja kasvatamisega ning ettevõtte juhtimisega hästi toime tulnud. Tervitatav on see, et ta arendab ka mahetootmist, mis on meie põhjamaisele Eesti kliimale sobiv ja vajalik arengusuund.

Aasta põllumeesKonkurssi “Aasta põllumees” korraldavad Maaleht ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) juba 18. korda. Konkursiga soovime esile tõsta uuendusmeelseid, keskkonnateadlikke ja edasipürgivaid põllumehi. Konkursi võitja saab ajaloolise “Külvaja” pronkskuju vähendatud koopia. “Külvaja” kuju võitis 1928. aastal Theodor Pool parima Eesti talu eest Piistaojal.

Eelmine luguEPKK aitab messil osaleda
Järgmine luguBalti riikide põllumehed nõuavad Euroopa Komisjonilt otsetoetuste kiiremat ühtlustamist