AP kandidaat Anne Grünberg: väikeses Põlvamaa külas valmib Vahemere juust

1U6A0298 -anne grünbergParima noortaluniku tiitli pälvinud Anne Grünberg peab Põlvamaal Üvasi talus koos perega 200pealist kitsekarja ja on grilljuustudega tuntud üle Eesti. Talumeiereide Liit korraldas Luige laadal külastajatele juustude konkursi. Kümne erineva talujuustu seast sai laadaliste lemmikuks Üvasi talu grilljuust kitsepiimast.
“Tore, et suudame inimestele maitseelamusi pakkuda,” rõõmustab juustumeister ja kitsekasvataja Anne Grünberg. Koos abikaasa Lennoga elavad nad Üvasi talus väikeses Rasina külas Põlvamaal. Taluelu kõige põnevam osa on eri tõugu ja värvi lontkõrvalised kitsed – alates mustvalgetest, täpilistest kuni pruunide-hallideni välja. Lüpsikari nosib karjamaal värsket rohtu. Perenaise Anne heleda hääle kutsel tormab kogu kari sirges rivis otse lüpsile. Ja niimoodi kaks korda päevas.

Mitusada kitse
Anne meenutab, kuidas nad 2009. aasta suvel võtsid ühe kitse tallu, et kitsepiimaga abikaasa Lenno tervisehädasid leevendada. “Esimene kits oli väga jonnakas, raskesti lüpstav,” meenutab Anne. See loom vahetati kohe parema vastu.
Kitsepiimast hakkas perenaine tasapisi valmistama nii jogurtit, ricotta-kohupiima kui ka juustu ja siis tulid toodetele esimesed tellimused.
“Võtsime eesmärgiks teha juustu ja võimalikult häid piimatooteid. Nii jõudsime inglise kitsetõuni, milleks on anglo-nubian,” selgitab Anne. Selle tõu piimaomadused sobisid neile suurepäraselt. Pererahvas hakkas ka jõudluskontrolli tegema. Praeguseks on Üvasi talu juba viis aastat olnud ainus jõudluskontrolli tegev kitsefarm Eestis.
Üvasi talu kitsekari koos talledega on 200pealine, enamik anglo-nubiani tõugu. Esimene anglo-nubiani sikk toodi tõuparandajaks Lätist, järgmised juba Saksamaalt ja Inglismaalt.
Loe edasi: http://maaleht.delfi.ee/news/maamajandus/aasta-pollumees/konkurss-aasta-pollumees-vaikeses-polvamaa-kulas-valmib-vahemere-juust?id=82874587

KANDIDAAT ANNE GRÜNBERG
Üvasi Talu OÜ Põlvamaa
Kitsekasvatus, 200 anglo-nubiani tõugu piimakitse. Lüpsikari 115, piimatoodang 350 kg päevas. Maad 30 ha. Piima töötlemine talumeiereis. 4 sorti grilljuustu, 100–120 kg juustu nädalas. Toodete müük taluturgudel ning Tallinna ja Tartu Kaubamajas. Peretalu, 4 töötajat.

KATRIN TÄHEPÕLD, MESi nõuandeteenistuse lambakasvatuse konsulent:
Töökas ja riskijulge taluperenaine
Anne Grünbergi iseloomustab entusiasm, ettevõtlikkus, töökus ning riskijulgus. Ta on äärmiselt põhjalik ja teaduspõhine, pöörates väga palju tähelepanu loomade tervisele ning heaolule.
Üvasi talu toodab väga kvaliteetset kitsepiima. Loomade igapäevase pidamise ja lüpsmise kõrvalt jõutakse toorainet ka väärindada, valmistades maitsvaid tooteid. Suurt tähelepanu pööratakse aretusele ja loomade tootlikkusele, tänu sellele on Üvasi talu loomade järeltulijaid näha üle Eestimaa.

Konkurssi “Aasta põllumees” korraldavad Maaleht ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) juba 18. korda. Konkursiga soovime esile tõsta uuendusmeelseid, keskkonnateadlikke ja edasipürgivaid põllumehi. Konkursi võitja saab ajaloolise “Külvaja” pronkskuju vähendatud koopia. “Külvaja” kuju võitis 1928. aastal Theodor Pool parima Eesti talu eest Piistaojal.

 

Eelmine luguPühapäeval avab oma uksed 300 talu
Järgmine luguLoomakasvatajad paluvad farmide lähedal elavatelt inimestelt mõistvat suhtumist