AP 2014: Ivaski talu trump on kokkuhoidev pere

Ivaski talu trump on kokkuhoidev pereLiana ja Karmo Põder peavad Antsla vallas Rimmi külas Ivaski talu, kus koos elab neli põlvkonda ja 50pealine piimakari lüpsab kvaliteetset juustupiima. Tänavusele “Aasta põllumehe” konkursile esitati kandideerima noor taluperemees Karmo Põder koos abikaasa Lianaga. Karmo võttis alles mõni aasta tagasi vanematelt talu üle ja juhib nüüd vägesid uues suunas. Karmo vanemad Marju ja Rein Põder on aastakümnetega rajanud eeskujuliku talu ning 2009. aastal andis Eesti Talupidajate Keskliit just neile aasta talu tiitli. Nii et 2011. aastal talu pojale üle andes ei pidanud vanemad muretsema, et pojal liiga raskeks läheb. Ema-isa on noorperel ikka abiks, tubaste tööde peal on lisaks ka vanavanaema Asta. Karmol ja Lianal on kolm last. 13aastane Lianna ja 11aastane Karl Robin käivad Antsla gümnaasiumis, kooli on neil 8 km, nii et vanemad peavad lapsi sinna viima ja tooma. Pesamuna, aasta ja üheksa kuu vanune Säsil on ema Liana hoole all, lisaks talitab noor perenaine laudas ja sisestab vajadusel ka taluandmeid arvutisse. Ivaski talurahvas on kujundanud oma kodu kauniks. Raskete talutööde kõrval on sellel perel olnud nii ilumeelt kui jaksu luua endale õdus ja hubane taluelu. Maalilise kuppelmaastiku keskele on rajatud mitu talumaja, laut ja tootmispiirkond asuvad elamispiirkonnast madalamal tasapinnal, mida võimaldab kupliline maastik. “Me oleme kõik ehitanud põhiliselt oma jõududega, lauamaterjal on toodud nii oma metsast kui saekaatrist ostetud, üksnes laudaehitusel kasutasime abilisi,” sõnab peremees Karmo. Mäekünkal sööb noorkari ja künkatipul uhkeldab tuulegeneraator, mille rajas vanaisa Karl, kes tõi selle tuuliku abil oma tallu esimesena elektri.Edasi loe Maalehest.

Kandidaat: Liana ja Karmo  Põder

Ivaski talu

Antsla vald, Võrumaa.

Piimakarjakasvatus.

50 holsteini tõugu lüpsilehma aastalüpsiga 9650 kg lehma kohta. Noorkari 60.

Haritavat maad 150 ha, sellest omandis 100 ha.

Teraviljakasvatus. Neli palgatöötajat

 

 

Kommentaar: Jüri Mets, Viljandi Põllu­majanduse Nõuandeühingu loomakasvatuse konsulent

Olen Ivaski talu noorperele loomakasvatusalast nõuannet andnud juba eelmise aasta suvest, koostanud söödaratsioone ja majanduslikke kalkulatsioone. Ivaski talus kasvatatakse üle 50 lehma ja perepoeg Karmo Põder on talu vanematelt üle võtnud. Perenaine Liana on seemendaja, aga praegu on tal väike laps, nii et olen nõustanud rohkem Karmot.

Karmo Põder on väga positiivse suhtumisega ja koostööaldis, ta püüab alati olla kursis kõige uuega. Ka loomakasvatuse nüansid on ta püüdnud endale võimalikult täpselt selgeks teha. Selle piimakarjaga ongi viimastel aastatel saavutatud küllalt häid tulemusi, loomade andmed on arvutisse viidud, see võimaldab võimalikult täpseid söödaratsioone koostada.

Eelmine luguAlltech Global Dairy & Beef – kasumliku põllumajanduse hüvanguks
Järgmine luguValitsuses kinnitatud riigieelarve eelnõu valmistab põllumeestele pettumust