AP 2013: Helju Veskaru ehitas unikaalse robotlauda

Helju Veskaru ehitas unikaalse robotlaudaOÜ Suurekivi juhataja Helju Veskaru avas Kuusalu vallas uusima tehnoloogiaga lauda, kus lüpsirobotite kõrval tegutseb ka iseliikuv söödamikser, mis on Baltimaades ainulaadne. Tuntud piimakarjakasvataja Helju Veskaru on koos kahe lap­selapse – Anti Peensalu ja Siim Põldsaluga – ehitanud paari aas­taga ühe moodsaima piimakarjalauda. Ehkki lüpsirobotid pole Eestimaal enam haruldased, lüpsavad OÜ Suurekivi lautades juba täiustunud tehnoloogiaga Lely Astronaudid. Esimesena Eestis, aga ka Bal­ti- ja Põhjamaades pani Helju Veskaru tööle unikaalse iselii­kuva söödamikseri Vector.

Edasi loe Maalehest.

Kandidaat Helju Veskaru OÜ Suurekivi
Kuusalu vald, Harjumaa.
132 lüpsilehma aasta­toodanguga 10 173 kg, noorkari 147.
Uus vabapidamisega robotlüpsilaut 288 loomakohaga.
3 Lely Astronaudi lüpsirobotit.
Maad kasutatakse 670 ha, sellest 180 ha omandis.
Teravilja- ja rapsikasvatus 257 ha-l.
Palgatöötajaid 7.
Kaasaegne põllutehnoloogia.

Kommentaar Tanel Bulitko, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ) juhatuse esimees:

Helju Veskaru on aastaid kuulunud Eesti parimate piimatootjate hulka. Ta on erialalt agronoom, samas on suutnud loomakasvatuse endale nii põhjalikult selgeks teha, et tema kari on tõusnud tippude hulka. Ja seda juba vanas, 1960. aastatel ehitatud laudas.

Nüüd on ta koos perega rajanud uue farmi. Kindlasti ei ole see töö Tallinna lähedal kerge, sest sealkandis on paljud piimatootjad oma tegevuse lõpetanud. Kunagisest Kuusalu kuulsast tippmajandist ongi Veskaru ainuke suurem piimatootja, kes võttis ühe osakonna karja üle ja on nüüdseks ainsana suurtootjatest alles jäänud.

Koos perega on ta pannud aluse uuele kaas­aegsele farmile koos sööda- ja lüpsirobotitega. Ka lapselapsed on saanud vanaema käest süsti piima­tootmise jätkamiseks.

Eelmine luguPeaminister toetab põllumeeste ettepanekuid maaelu arengukava eelnõu muutmiseks
Järgmine luguEL ühise põllumajanduspoliitika tuleviku osas saavutati kokkulepe