AP 2013: Aldo Vaan on parim lihaveisekasvataja

“Ostan oma karja täienduseks  ainult puhtatõulisi loomi,”  kinnitab Aldo Vaan heleda  akviteeni karja keskel.  Seda tõugu mullikaid on  ta toonud nii Rootsist  kui Saksamaalt, et are- tada puhtatõuline kari.Parima lihaveisekasvataja tiitli pälvinud Aldo Vaan harib koos perega üle 800 hektari ümberkaudseid maid Läänemaal Topi talus, peab lihaveiseid, tori hobuseid ja mesilasi. Topi talu asub maalilise looduse keskel Kasari jõe käärus, mis on otsekui väike oaas keset lagedaid põlde. Elumaja vastas on unikaalne restaureeritud rookatusega ait, kõrval saun. Taluõu siugleb abihoonete ja puude-põõsaste vahel omaette siseõuedeks otsekui väike külakeskus ajaloolise Rootsi küla maadel. Aastatega on Vaanid loonud elujõulise toimiva talumajanduse, restaureerinud ja laiendanud ka vana talumaja elamisväärseks kogu perele.

Edasi loe Maalehest..
Aldo Vaan Topi Mõis OÜ
Topi talu, Lihula vald, Läänemaa.
Lihaveisekasvatus, u 200 limusiini, 50 heledat akviteeni.
Lihaveiste tõuaretus, loomade müük Eestisse ja Türki.
Maad haritakse üle 800 ha, sellest 400 ha-l tegeldakse maheviljelusega.
Teraviljakasvatus 400 ha-l, osa mahedana; karjamaad.
Lisategevuseks hobusekasvatus ja mesindus.
Palgatööjõudu üks põhikohaga pluss abilised hooajatöödel.
Kaasaegne põllutehnoloogia.

Aldo Vaan “Limusiinid on hea valik, hästi levinud tõug Euroopa maades.”

Kommentaar: Targo Pikkmets, Läänemaa nõuandekeskuse konsulent:
Topi talu peremees Aldo Vaan on väga hea läbirääkija, kes otsib ettevõtluses alati selliseid lahendusi, mis kõigile sobivad. Tal on ühes talus mitu ettevõtet, tema lapsed töötavad samamoodi ettevõtjatena, nii et ta teeb suurepärast koostööd ka oma lastega, terve pere on rakkes. Seda on tõesti tore näha, sest paljudes taluperedes kipuvad lapsed talu tegemistest kaugele jääma.
Vaan võtab kõike ette julgelt ja suurelt, tema ühest tegevusest jaguks mitmele ettevõttele, aga need mitmekülgsed ettevõtmised toimivad kõik ühe talumajapidamise raames – nii lihaveised, teravilja-kasvatus, hobused kui mesindus. Olen teda nõustanud masinate-seadmete ostmisel, oleme arutanud lihaveisekasvatuse küsimusi, arutlenud ka loomade pidamise ja poegimisprobleemide üle.

Eelmine luguSeeder: Baltimaade põllumajandus vajab positiivset kuvandit ka Lääne-Euroopas
Järgmine luguTeravilja töötlev sektor tootis mullu üle 180 miljoni euro eest