AP 2012 Meelis Kokkmaa – Viljakasvataja hakkab ise rapsist õli pressima

Viljakasvataja hakkab ise rapsist õli pressimaPõlvamaa teraviljakasvataja Meelis Kokkmaa on soetanud Saksamaalt õlipressi ja hakkab oma tänavusest rapsisaagist ise õli pressima. “Praegu võtan talinisu, aga talirüps on juba võetud ja mahagi müüdud,” räägib Meelis Kokkmaa kombainimüra saatel, sest kibekiirel viljakoristuse ajal on teraviljakasvataja ikka põllu peal. “Rüpsiga võib rahule jääda, aga talinisu kohta ei oska veel öelda, kohati on vili küllaltki märg,” räägib ta. Oma koju Adiste külla viljakuivati juurde jõuab ta alles hilisõhtuks. Kokkmaad on Adistesse Kooskora oja kaldale ehitanud mitmekordse uhke elamu, õues jooksevad ringi 7aastane Mariliis ja 5aastane Maarja, nende kannul 3aastane pere pesamuna Markkus Meelis. Ema Mirja tuleb toast ja isa Meelis kuivati juurest, vanem poeg Mikko on naabritel töödega abiks. Edasi loe Maalehest

KANDIDAAT

MEELIS KOKKMAA
FIE Meelis Kokkmaa
– Põlva vald, Põlvamaa.
– Teravilja- ja rapsi­kasvatus.
– Maad haritakse 730 ha-l, sellest omandis 64 ha. Kasutusvalduses 120 ha, ülejäänu on rendimaa.
– Nisu, odra keskmine saagikus 4 t/ha, suvirapsil 2 t/ha.
– 1 palgatöötaja.
– Kaks teraviljakuivatit, nüüdisaegne põllu­tehnika.

KOMMENTAAR

Meelis Kokkmaa on väga edumeelne, innovaatilise mõtlemisega mees. Kui põllumehed püüavad enamasti investeerida põhitootmisse, siis Kokkmaa on soetanud endale õlipressi, taotledes selleks toetust bioenergia meetmest.

Bioenergia meedet on üldse siiani suhteliselt vähe kasutatud, mina tegin talle õlipressi taotlemiseks investeeringuprojekti ja pean ütlema, et Kokkmaal on kõik hästi läbi mõeldud – nii õli kui jääkide kasutamine.

Praeguste hindade põhjal on võib-olla tõesti kasulikum raps maha müüa, aga pikemas perspektiivis on kohapeal õli tootmine väga kasulik. Selles ettevõttes on nüüd vastavad seadmed olemas, viljakuivati sealsamas, nii et sellel toodangu valmistamiseks enam lisakulusid tegema ei pea.

Eelmine luguDelovõje Vedomosti: Eesti seakasvatajad direktiivi ei pelga
Järgmine luguPõllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu valis uued juhid